107 20 DECEM6ER 1928 wij uitgenoodigd worden, in de gevallen waarin de benoeming van eene onderwijzeres aan eene openbare school wenschelijk wordt geoordeeld te bevorderen a. dat uitsluitend ongehuwde onderwijzeressen op de voordracht zullen komen b. dat aan de sollicitanten wordt medegedeeld, dat de bedoeling van den Raad is, dat zij bij huwelijk ontslag zullen nemen en tevens dat, voor zoover de wettelijke hepalingen dit alsdan zullen toelaten, de Raad haar bij huwelijk volgens de wettelijke regelen zal ontslaan, voor zoover zij uit eigen beweging geen ontslag nemen. De redactie van deze motie stemt evenwel niet ge- heel overeen met het bij de wet van 28 Mei 1925, Stbl. no. 207, aan artikel 38 der Lager Onderwijswet 1920 toegevoegde nieuwe vierde lid. Dit vierde lid toch luidt als volgt „De gemeenteraad kan bepalen, dat eene onder- wijzeres, die voor het bereiken van den vijf en veer- tig jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, of een onderwijzer of eene onderwijzeres, die een bepaalden leeftijd, welke niet lager mag zijn dan vijf en zestig jaren, heeft bereikt, op dien grond zal worden ont- slagen. Zoodanig ontslag geschiedt alsdan door Bur- gemeester en Wethouders met ingang van onderschei- denlijk den dag van het huwelijk en den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de gestelde leeftijd is bereikt. Echter kan de gemeenteraad bepa- len, dat een ontslag op grond van het bereiken van een bepaalden leeftijd krachtens besluit van den gemeenteraad op voordracht van Burgemeester en Wethouders telkens voor een jaar zal kunnen worden opgeschort" In de motie wordt dus de Raad aangewezen als het College dat ontslag geeft, terwijl de wet het ver- leenen van het ontslag wegens huwelijk, wanneer dit bij verordening is bepaald, aan het College van Bnr- gemeester en Wethouders opdraagt en daarbij nog uitdrukkelijk aangeeft wanneer het ontslag zal ingaan. Moet nu eenerzijds, zoolang geen verordening ais in art. 38 bedoeld bestaat, in eventueel voork mende gevallen de motie worden nageleefd, anderznds kan dit door het redactieverschil tot velerlei bezwaren eu moeilijkheden aanleiding geven. Wij meenen daarom, dat het op onzen weg ligt Uwen Raad een juistere redactie voor te leggen welke in voorkomendë gevallen kan leiden tot het verleenen van ontslag wanneer eene onderwijzeres in het huwe- lijk treedt. Deze nieuwe redactie is opgenomen in artikel 27a. Daaruit blijkt dat het onze bed -elmg is

Raadsnotulen Heemstede | 1928 | | pagina 24