10 30 Januari 1930 ONDERWIJS IN ESPERANTO. Aan den Raad. Eenigen tijd geleden werd door U oni advies in onze handen gesteld een verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen om over te gaan tot de instelling van een éénjarigen Esperanto-cursus met twee lesuren per week ten behoeve van de leerlingen der hoogste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen in de ge- meente, alsmede voor wat oudere kinderen. Omtrent dit verzoek hebben wij ons om nadere inlichtingen gewend tot het Gemeentebestuur van Nijmegen, alwaar zulk een cursus reeds werd ge- geven. Het daarop ontvangen schrijven ligt voor U ter inzage. Verder hebben wij over het verzoek het oordeel van de hoolden der openbare scholen in de gemeente gevraagd. Uit een en ander is ons gebleken dat een Espe- ranto-cursus alleen voor leerlingen van de lagere scholen die geen voortgezet onderwijs zullen volgen in onze gemeente geen voldoende leerlingen zal trek- ken, terwijl aan de leerlingen welke later wel voort- gezet onderwijs zullen ontvangen thans reeds dus- danige eischen worden gesteld dat deze niet nog verzwaard kunnen worden met een cursus in Es- peranto. Met de meerderheid van de Commissie voor het onderwijs, welke ons over dit punt in beginsel reeds adviseerde, zijn wij echter van oordeel dat het gewenscht is dat het onderwijs in Esperanto meer opgang vindt. Wij zouden er dus wel voor ge- voelen hiermede een proeî te nemen om, bij vol- doende deelname, daarmede ook in volgende jaren door te gaan. Alvorens U een voorstel te doen ons te machtigen bij wijze van proef een cursus te openen hebben wij gemeend eenige voorbereidingen te moeten treffen. Zoowel per advertentie, als in een schrijven aan de jeugdorganisatie's en aan de hoofden van scholen waaraan een 7e leerjaar is verbonden, is door ons mededeeling gedaan van de gelegenheid voor aan- melding. Het resultaat van deze voorbereiding is., dat zich thans bij ons aangemeld hebben 7 leerlingen eener 7e klasse en 15 andere personen. Het komt ons voor dat er overwegende bezwaren aan verbonden zijn

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 33