46 10 Juli 1930 ONDERWIJS IN FRANSCH. Aan den Raad. Reeds sedert enkele jaren wordt door de zorg van de oudercommissiën der openbare lagere scholen in deze gemeente aan leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse dier scholen buiten de gewone schooluren een cursus in Fransch gegeven. Voor deelname aan dezen cursus is dan door de ouders of verzorgers schoolgeld verschuldigd naasc het gewone schoolgeld. Uit de opbrengst van dat schoolgeld bekostigen de oudercommissiën de kosten van de cursussen. Wij zijn evenwel van oordeel, dat, aangezien het instandhouden van deze cursussen voor ae ouders moeilijkheden met zich brengt, en het voortbestaan daarvan in het belang van het onderwijs is te achten, er gegronde redenen bestaan uwe vergadering voor te stellen hierin van gemeentewege te voorzien. Het wordt inderdaad zeer gewenscht geacht dat de kinderen, die voortgezet onderwijs zullen ontvan- gen, te voren reeds onderwijs in Fransch hebben ge- noten, zoodat zij dus eenige kennis van één vreemde taal bezitten en cp eene Middelbare of U.L.O. school dus niet met twee vreemde talen benevens Meet- kunde en Algebra behoeven te beginnen. Wanneer het dus niet alleen betreft een bijbrengen van meerdere kennis aan hen voor wie de 7e klasse eindonderwijs geeft, doch een haast noodzakelijk ver- eischte wordt, dat onderwijs in Fransch wordt gegeven, verandert daarmede de positie welke de gemeente daartegen behoort in te nemen. De wet laat wel toe om in de 7e klasse onderwijs in één vreemde taal in de gewone schooluren te geven. Voor de lagere klassen is dit echter niet ge- oorloofd, Voor de 5e en 6e klasse zouden wij nu, te rekenen met den nieuwen cursus in September a.s. de cursus voor rekening van de gemeente willen nemen, De ouders worden daardoor ontlast van het schoolgeld.

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 3