46 10 Juli 1930 Het komt ons echter gewenscht voor dezen cursus alleen te laten volgen door leerlingen, waarvan ver- wacht kan worden dat zij dit onderwijs kunnen vol- gen, dit ter beoordeeling van het Hoofd der School. Wij meenen dat het zijn nut kan hebben aan de deelnemende leerlingen de verplichiing op te leggen, dat zij de boeken en schriften voor dit onderwijs zelf moeten aanschaffen. In het algemeen kan dit geen bezwaar opleveren, ook thans moeten zij daar- voor zorgen, maar er staat als grooter voordeel te- genover dat de leerlingen ook na afloop van den cursus nog van een en ander gebruik kunnen maken om zich op die wijze van het geleerde op de hoogte te houden. Voor de 7e klasse zouden wij van de bij de wet geboden gelegenheid gebruik willen maken door in de verordening de mogelijkheid van het geven van onderwijs in één vreemde taal op te nemen. Uit de bij ons ingekomen adviezen is ons echter geblsken, dat het niet wenschelijk is alleen mogelijk te maken onderwijs in Fransch te geven, cmdat ook voor eene andere taal, b.v. Engelsch belangstelling kan bestaan. Wij stellen U daarom voor de keuze uit onderwijs in Fransch, Duitsch of Engelsch, aan ons college over te laten. Nu tengevolge hiervan toch wijziging der verorde- ning op de openbare scholen noodig is, hebben wij tevens overwogen of niet bshoort te worden over- gegaan tot het geven van onderwijs in handenarbeid. Hoewel de opvoedkundige waarde van dit vak in- voering wel zou wettigen, meenen wij voorloopig te kunnen volstaan met U voor te stellen de mogelijk- heid van invoering van dit vak in de verordening op te nemen. Momenteel is het onderwijs in dit vak ver- werkt in het leerplan in hoofdzaak bij het vak tee- kenen en wordt het dus ook in beperkte mate ge- geven. Voîledige invoering van het vak, waaraan nogal kosten verbonden zijn, zou bovendien alleen kunnen, wanneer daarvoor voldoende bevoegde leer- krachten aan de scholen verbonden waren en wan- neer alle scholen over de noodige lokalen daarvoor beschikten. Invoering van dit vak zal dus meer ge- leidelijk moeten geschieden. Wanneer Uw College zich met ons voorstel om den cursus in Fransch aan de 5e en 6e klasse voor

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 4