78a 25 September 1930 aangeboden concept-verordening wordt met de heî- iing voor 't eerst aangevangen bij een zuiver inko- men van meer dan f 1100.bij het bszit van één kind. De vrijstellingen zullen nu worden uitgeb eid omdat voor elk kind krachtens art. 38 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting een bedrag van 100. tot f 200.wordt afgetrokken (zoodra er 5 kinderen zijn wordt de aftrek nog met verhoogd). De hierdoor verkregen ontlasting voor de finan- cieel zwakke- en groote gezinnen is niet onbelang- rijk. Daaartegenover staat dat in de laatste jaren de kosten per leerling zich in eene stijgende lijn bewe- gen, zoodat wij daarin vrijheid hebben gevonden het maximum bedrag van het schoolgeld ie.ts te ver- hoogen, De verhoudingscijfers tusschen het schoolgeld voor het Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs zijn in 1921 bepaald op ongeveer 5 7. Bij het samenstellen der verordening in 1921 waren geen cijfers bekend omtrent de kosten van het Openbaar U. L. O., om- dat dit onderwijs toen nog niet in deze gemeente werd gegeven. De kosten per leerling, berekend over gemiddeld 4 jaar, wijzen nu een verhouding aan van 5 17. Hoewel de Wetgever zich heeft voorgesteld dat de verhouding tusschen de kosten per leerling voor het O. L. O. en dat van het O. U. L. O. maat- staf zou zijn voor de onderlinge vergelijking van het schoolgeld, is dit bij de tegenwoordige verhouding onmogelijk. Wij hebben ons daarom afgevraagd wat redelijkerwijze als maximum schoolgeld voor het Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs kan worden geheven en nadat ons College hierop tot overeen- stemming was gekomen werd het tarief, zooveel mogelijk met behoud van het bestaande, aangevuld en gewijzigd. Wij vertrouwen er op dat men bij de hoogere Colleges geen bezwaren zal maken tegen de goedkeuring, nu een lager schoolgeld wordt ge- vorderd dan de Wet toelaat. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat, hoewel de Wet niet meer voorschrijft dat voor het 2e en volgende kind eene reductie moet worden gegeven, welke bepaling is vervallen omdat men van oordeel was dat deze te veel administratieve moeilijkheden op- leverde, bij ons deze moeilijkheden niet van betee- kenis zijn zoodat wij prijs blijven stellen op -behoud van deze bepaling.

Raadsnotulen Heemstede | 1930 | | pagina 18