26 26 Maart 1931 Bij een defect aan dezen gashouder kan een behoor- liike gasvoorziening niet meer worden gehandhaafd, daar de kleine gashouder fang niet voldoende is om de dagelijksche gebruiksvariaties op te vangen Ook voor het handhaven van een regelmatige gas- samenstelling is eene behoorlijke gasberging van het hoogste belang, terwijl ook de gasproductie een veel regelmatiger verloop kan hebben, hetgeen de gasop- brengst en de gaskwaliteit gunstig beïnvloedt. Het is derhalve, ook naar de meenirig van de Commissie voor de Bedrijven, dringend noodig, dat tot uitbreiding der bestaande gasbergruimte wordt overgegaan, zoodat maatregelen getroffen zullen moe ten woiden voor de aarschaffing van een nieuwen gashouder. De tijd hiervoor is momentee! buitenge- woon gunstig, zoodat ongetwijfeld een zeer lage prijs bedongen zal kunnen worden. Bij de berekening van de capacitett van den nieuwen houder heeft de Directeur een tijdvak van 25 jaren aangenomen, waarover deze capaciteit voldoende moet blijken. Het is daarbij niet met zekerheid te voorspel- len op welke wijze het gasbedrijf zich zal blijven ontwikkelen. Als waarschijnlijk mag worden aangeno- men, dat de vooruitgang in de komende jaren min- stens 5 pCt. zal bedragen, waarbij dan geen rekening gehouden is met de vermeerderde toepassing van gas voor verwarmingsdoeleinden. Door den Directeur wordt berekend dat in 1955 eene maximale etmaal- aflevering zal optreden van ruim 43s 00 M3, waarbij dan een gasberging van minstens 215(0 M3 aanwezig behoort te zijn, zoodat de capaciteit van den nieuwen houder dus 15000 M3 zou moeten zijn. De Directeur acht het niet raadzaam, de capaciteit kleiner te nemen omdat de bouwkosten niet evenredig met den inhoud toenemen De kosten van een completen gashouder van I00n0 M3, inclusief fundeering en verfwerk, worden geraamd op f 78000.en van een gashouder van 15000 M3 compleet f 98000.—Een gashouder van laatstgenoemden inhoud neemt practisch niet meer grondvlak in beslag tan een houder van 10000 M3, terwijl op "het lerrem nog slechts plaats is voor den bouw van een grooten gashouder. Zooals wij boven reeds mededeelden, kan de Com- missie voor de Bedrijven zich geheel vereenigen met den bouw van een nreuwen gashouder, doch zij wijst er in haar advies op, dat bij den bouw van een ^.ashouder van 150()0 M3 inhoud wel g.edurende een

Raadsnotulen Heemstede | 1931 | | pagina 16