1 Januari 1937. gegane geldleeningen. Voor het Gasbedrijf waren de afschrijvingen lager dan de aflossingen, zoodat uit bedoelde bepaling voortvloeide, dat b.v. van dit be- drijf reeds enkele jaren een aanmerkelijk bedrag extra afgeschreven moest worden. In het algemeen hadden wij hiertegen geen bezwaar. Nu echter het sluitend maken der begrooting met meer zorgen gepaard gaat en reserves voor belangrijke bedragen worden aange- tast, zien wij er geen bezwaar in deze bepaling met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden tijdelijk buiten werking te stellen en dus de extra afschrijving achterwege te laten. Hiermede komt een bedrag van f 14.000.— beschikbaar voor gedeeltelijke dekking van het tekort. Een ander punt waaruit bezuiniging kan worden verkregen is, de opheffing van de betrekking van bo- ventaliige leerkradit bij het Lager Onderwijs. Het zal dan echter noodig zijn, tot de betrokken school een kweekeling met akte toe te laten, zooals dat elders reeds veel gedaan is. Wanneer aan een kweekeling een toelage van f 1000.per jaar wordt verleend, zal het uit dezen maatregel voor de gemeente direct voort- vloeiende voordeel op ongeveer f 1000.per jaar kunnen worden gesteld. Daarop volgt echter na één jaar het vervallen der vergoeding aan de Bijzondere scholen van de wedden van boventallige leerkrachten. De kosten per leerling van het openbaar onderwijs stijgen door dezen maat- regel, evenals de exploitatievergoeding aan de bijzon- dere scholen. Het uiteindelijk voordeel ramen wij in totaal op ongeveer f 4000.per jaar. Door ons is voorts een onderzoek ingesteld naar de vraag, in hoeverre bezuiniging mogelijk zou zijn op de kosten van het Bijzonder voorbereidend Onder- wijs, wanneer b.v. de leeftijdsgrens voor toelating op 4 jaar zou worden gesteld. Uit de ontvangen inlich- tingen is ons echter gebleken, dat het aantal ieerlingen beneden 4 jaar gering is, zoodat de scholen bij een zoodanigen maatregel geen leerkracht zullen kunnen missen. Wij meenen daarom van een herziening der subsidie-voorwaarden te moeten afzien. Wij hebben voorts gemeend enkele subsidiebedragen te moeten verminderen, omdat wij van meening zijn dat de financieele omstandigheden der vereenigingen zich daartegen niet verzetten. Voorts zullen wij een

Raadsnotulen Heemstede | 1937 | | pagina 4