79 29 Juli 1937. derwijzers rond f 5000,— uitgekeerd). Het juiste be- drag is afhankelijk van het aantal dienstjaren, hetwelk de betrokken leerkrachten hebben en de akten, welke zij eventueel bezitten. Het eerstgenoemde bedrag zal echter vrij zeker noodig zijn. Wij achten dit offer in den tegenwoordigen tijd te groot en kunnen dan ook geen vrijheid vinden U daartoe een voorstel te doen. Niettenrin eischt het onderwijsbelang toch een voor- ziening. Het is U bekend, dat wij Uwe uitspraak reeds vroe- ger over opheffing van de betrekking van boventallige leerkracht en invoering van het instituut kweekeling met akte hebben gevraagd. Op grond van bekend ge- worden bezwaren wijzigden wij ons voorstel in dien geest, dat opheffing eerst zou plaats hebben bij het ontstaan van een vacature. Uw College kon zich daar- mede toen niet vereenigen, waarbij o.a. als motief werd aangevoerd, dat het beter was iets te besluiten, wanneer er eenmaal een vacature zou zijn, m.a.w. de beslissing tot later uit te stellen. De beslissing is toen echter toch gevallen. Het geval ligt nu echter anders. Nu is het gewenscht, dat een maatregel wordt ge- troffen, waarbij het onderwijsbelang voorop staat. Voorts zijn, tengevolge van een wetswijziging, de voaruitzichten van kweekelingen gunstiger geworden en is er weer kans op benoeming tot gewone leer- kracht hier of elders. Het is dan voor de belangheb- benden bij sollicitatie zeker een voordeel, dat zij reeds practisch als kweekeling hebben gewerkt. Het komt ons daarom voor, dat thans voor dit geval tegen toe- lating van een kweekeling met akte geen bezwaar be- hoeft te bestaan. Daardoor wordt het mogelijk be- doelde twee 5e klassen te verdeelen over drie, zoo, dat ieder ruim 30 leerlingen zal tellen, hetgeen een vruchtdragend onderwijs zal bevorderen. Uit den aard der zaak zijn aan toelating van een kweekeling met akte ook lasten voor de gemeente verbonden. Deze zijn echter zeer aanzienlijk lager dan bij aanstelling van een boventallige leerkracht. Wan- neer de toelage gesteld wordt op f 1000.per jaar komt dit neer op ongeveer f 1.40 per leerling, met welk bedrag dus de exploitatie-vergoeding, waarop de bijzondere scholen recht hebben, omhoog gaat.

Raadsnotulen Heemstede | 1937 | | pagina 28