r 79 29 Juli 1937. ledere bijzondere school kan daardoor dus meer voor hare exploitatie bekostigen en hieruit voorzoover het bestuur dat wenscht eveneens aan een kweekeling een toelage geven, die deze wellicht nu niet of tot een te gering bedrag ontvangt. Die meerdere exploitatiever- goeding behoeft dus niet uitsluitend b.v. voor leer- U middelen of voor onderhoud gebouw benut te worden. De kosten van kweekelingen worden gerekend te be- hooren tot de expioitatiekosten. Het totaal aantal leer- lingen der bijzondere lagere scholen bedraagt ongeveer 1300, zoodat de meerdere last voor de gemeente zal bedragen 1300 X f 1-40 rond f 1800.verhoogd met de toelage voor een kweekeling aan de openbare school, ad f 1000.zijn de kosten dus te schatten op rond f 2800.per jaar. Het verschil in lasten, voor de gemeente voortvloeiende uit aanstelling van een gewone leerkracht of de toelating van een kweekeling, is dus te stellen op ruim f 4000-. f 5000-. per jaar. Over deze aangelegenheid pleegden wij overleg met de Commissie voor het Onderwijs. Deze is echter, evenals in het begin van dit jaar, ook thans nog in meerderheid principieel tegen de invoering van het instituut kweekeling met akte. Zij meent dat de meer- dere kosten wel wat zullen meevallen en het niet juist is, nu de omstandigheden zich ten gunste ontwikkelen en ook verbetering van den financieelen toestand te verwachten is, nu nog tot invoering van dit instituut over te gaan. Daartegenover zouden wij willen stellen dat men, wat dit laatste betreft, voor de naaste toekomst geen te groote verwachtingen moet hebben. In tegenstelling met de meerderheid der Commissie meenen wij, dat, terwille van slechts een klein getal kinderen dat niet geplaatst kan worden, een extra offer van f 4000. t f 5000.niet te rechtvaardigen is. Het is ons voorts gebleken, dat de door ons beoogde oplossing de instemming heeft van de beide hierbij betrokken hoofden der scholen. Op grond van het bovenstaande voorstel, hetwelk wij op korten termijn hebben moeten doen, omdat de gegevens eerst dezer dagen bekend werden, terwijl de voorziening direct na de vacantie zou inoeten ingaan,

Raadsnotulen Heemstede | 1937 | | pagina 29