8 J4N 1^39 December 1938. moet worden, dat ook de gemeentelijke belastingdruk zwaarder wordt. De inaatregelen welke de regeering wenscht te treffen zullen ook van de gemeente rechtstreeks finan- cieele offers vragen. Met name zal, indien inderdaad een forensenbelasting ingevoerd mocht worden, dit de opbrengst van de opcenten op de gemeentefonds- belasting aanzienlijk doen dalen. De door de Regeering te treffen maatregelen beoogen echter veel meer dan alieen invoering eener forensenbelasting. Deze maat- regelen zijn echter nog niet uitgewerkt gepubliceerd en de gevolgen daarvan dan ook nog niet te overzien. Met deze onzekere factoren voor oogen is voor- zichtigheid in het algemeen ernstig geboden en zal o.i. van nieuwe, niet strikt noodzakelijke bemoeiïngen voorloopig moeten worden afgezien. Daartoe rekenen wij o.m. ook de voorziening in openbaar voorberei- dend onderwijs. Ook nu hebben wij gemeend dezen post voor inemorie te moeten ramen, oindat de finan- cieele gevolgen van invoering te veel zal kosten. In een vergadering van de Commissie voor het Onder- wijs kwam het idee ter sprake om bij invoering van dit onderwijs de gelijkstelling geleidelijk door te voe- ren. Het eerste jaar zou dan met een niet te hoog bedrag belast worden, doch voor het jaar 1940 zou de invoering een niet onaanzienlijke verhooging van lasten tnedebrengen. Wij vestigen er hierbij Uwe aandacht op, dat door de invoering van bedoeld onderwijs de levensvatbaar- heid van een der bestaande bijzondere scholen in het gedrang zou komen. Anderzijds stellen wij ons op het standpunt dat de gelijkstelling dan niet uitgesteld of over meerdere jaren verdeeld behoort te worden, zoo- dat bedoeld idee onze instemming niet zou hebben. Nu reeds thans is te voorzien, dat 1938 een veel geringer batig saldo zal opleveren dan 1937 en het saldo van eerst genoemd jaar moet dienen als aan- vangspost voor 1940, valt alleen hieruit al te conclu- deeren, dat, indien de omstandigheden zich niet in rneer gunstigen zin ontwikkelen, wij den eerstkomen- den tijd de uiterste voorzichtigheid zullen moeten betrachten, willen wij de aantrekkelijkheid van de gemeente behouden. Dit zal zelfs noodig zijn, los van de vele nog volkomen onzekere factoren welke het financieele aspect der gemeente nog ten ongunste

Raadsnotulen Heemstede | 1939 | | pagina 3