3 een jeugdbibliotheek te beginnen, omdat deze beschouwd moeten worden als het fundament van de Openbare bibliotheek. Van de eerste gaat de jeugd zonder moeite en als het ware automatisch tot de bibliotheek voor volwassenen over en heeft zich met lezen en zelfont- wikkeling dan reeds vertrouwd gemaakt, hetgeen een voorname voorwaarde is voor lezen en studie op later leeftijd. Met het oog op het voorbereidende werk zal dit gedeelte vermoedelijk iets later moeten aanvangen. Maar ook al wordt direct tot aanschaffing overgegaan, dan is toch bij de opening nog geen voldoende voor- raad boeken aanwezig. Het is nu mogelijk om op voor- delige voorwaarden over een aantal boeken uit de Haarlemse bibliotheek te beschikken, zoodat een vaste kern dan aanwezig is. Dit zijn dubbele exemplaren van die bibliotheek, welke voor langeren tijd gebruikt kunnen worden. Vermoedelijk zullen op deze wijze ongeveer 1500 1600 boeken (romans en klassieke boeken) aan Heemstede in gebruik gegeven kunnen worden. De voor dit gebruik verschuldigde vergoeding achten wij alleszins billijk. Tot deze collectie zullen ook woordenboeken, ency- clopedieën e.d. behoren, welke speciaal ter raadpleging in de leeszaal van groot nut kunnen zijn. Te zijner tijd is nog te overwegen om, voor zover de plaatsruimte dit toelaat, de leeszaal ook toegankelijk te stellen voor jongelui boven de 16 jaar om aldaar hun huiswerk te kunnen maken. Voor velen zal het tekort aan woon- ruimte zeker in toenemende mate moeilijkheden op- leveren dit thuis te doen. Bedoelde woordenboeken kunnen dan ook door deze jongelui gebruikt worden. Een nog belangrijker toezegging van de zijde van Haarlem is, dat op in de ontwerp-overeenkomst ver- melde voorwaarden ook gebruik gemaakt kan worden van boeken uit de Haarlemse bibliotheek. Er zal daar- voor een catalogus van Haarlem beschikbaar zijn. Wanneer ingezetenen, lezers der op terichtenbibliotheek, boeken uit de Haarlemse bibliotheek ter lezing wensen te ontvangen, zullen de verlangde exemplaren op korten termijn in de Meerlhorst verstrekt kunnen worden en behoeft men daarvoor dus niet naar Haarlem. Dat de ingezetenen op deze gemakkelijke wijze, zonder dat zij daarvoor extra leesgeld verschuldigd

Raadsnotulen Heemstede | 1947 | | pagina 3