14 Februari 1948. bij zal blijken, hebben wij, op grond van nog bestaande onzekerheid, deze uitkering niet tot het maximum ge- raamd, maar hebben wij er op gerekend dat een kortinq zal plaats hebben. Ten opzichte van het meer aangehaalde wetsontwerp wordt verder nog medegedeeld, dat de Minister het, om tot linanciële zelfstandigheid der gemeenten te geraken, noodzakelijk acht. dat ook voor de duur der noodvoor- ziemng het sluitstuk der begroting wordt gevormd door het eigen belastinggebied der gemeenten, doch dat het vooralsnog niet mogelijk blijkt, een zodânig belasting- geb^ed toe te wijzen en tot zodanige objectieve uitkerin- gen te komen, dat alle gemeenten daarmede voldoende gebaat zouden zijn. VVel zal de collectiviteit van de gemeenten profiteren van het belastinggebied van het rijk, doordat een gedeelte van verschillende rijksbelas- tingen in het fonds worden gestort, waaruit de gemeen- ten de uitkeringen zullen ontvangen, terwijl de alqe- mene en bijzondere uitkering, naar gelang de middelen van het gemeentefonds waarin dit gedeelte wordt qe- stort, zulks noodzakelijk maken, of zullen toelaten, 'pro- centsgewijze wordt verlaagd of verhoogd. De algemene uitkering waarop de gemeente aan- spraak zal kunnen maken is aanzienlijk hoger dan de in [947l ,9ej'aamde uhkeringen uit het gemeentefonds, doch hierbij diene men te bedenken, dat eerstens de stijging van veel uitgaven die hogere uitkering noodzakelijk maakt maar ook, dat in 1943 aan de gemeente een be- langrijk belastinggebied is ontnomen, n.l. de opcenten op de gemeentefonds- en vermogensbelasting, welke thans aanzienlijke middelen zouden zien toevloeien, wanneer die heffingen nog mogelijk zouden zijn. u betekenencle verlichting van lasten vloeit voort uit bedoeld wetsontwerp, inzover daarin in uitzicht wordt gesteld een bijdrage uit s Rijks kas in de uitgaven voor de gemeentepolitie, welke haar in staat stelt de kosten der politie daaruit te bestrijden. De normen voor eze bijdragen, welke bij algemene maatregel van be- stuur zullen worden vastgesteld, zullen volgens de Mi- nistei zodanig dienen te zijn, dat de gemeente financieel belang heeft bij een verantwoord doelmatig beheer en indien zij dit metterdaad voert, in het algemeen kan rekenen op volledige of nagenoeg volledige vergoeding

Raadsnotulen Heemstede | 1948 | | pagina 4