22 24 Februari 1949. KIESKRINGEN. Aan de Raad, Volgens artikel 31, le lid, tweede volzin, van de Kieswet worden de gemeenten van meer dan 20.000 zielen voor de verkiezing van de leden van de ge- meenteraad verdeeld in 3 kieskringen. Onze gemeente telt thans ruim 24.000 zielen, zodat tot deze verdeling in kieskringen zou moeten worden overgegaan, ware het niet dat door de verandering, welke genoemd artikel bij de wet van 16 Februari 1949. Stbl. J no. 70 heeft ondergaan, de gelegenheid is geopend om een afwijken- de regeling te treffen. Bepaald is n.l. dat de Raad on- der goedkeuring van Gedeputeerde Staten kan beslui- ten een verdeling op te heffen of niet tot stand te doen komen, dan wel de gemeente in 2 kieskringen te ver- delen. Naar onze mening bestaat er alle aanleiding gebruik te maken van deze bevoegdheid, welke bij genoemde wet van 16 Februari j.l. is toegekend. Deze wet toch is met grote spoed tot stand gekomen teneinde de ge- meentebesturen in de gelegenheid te stellen daarvan nog gebruik te kunnen maken bij de dit jaar te houden verkiezingen. Voor de verkiezingen, welke in 1946 hebben plaats gehad, was bepaald dat geen enkele gemeente in kies- kringen mocht worden verdeeld. De ondervinding, welke daarmede is opgedaan. heeft geleerd dat het geenszins noodzakelijk is alle gemeenten boven 20.000 zielen te verplichten haar gebied in 3 kieskringen te verdelen. Plaat-selijke omstandigheden zijn daarbij van doorslaggevend belang. Er zijn toch gemeenten. die uit twee of meer, territoriaal bijna geheel gescheiden en sociografisch soms zeer verschillende onderdelen be- staan. Een verdeling van die gemeenten met voor die onderdelen verschillende, ofschoon verbonden, lijsten met, althans ten dele, verschillende candidaten, ligt dan voor de hand. Deze omstandigheden doen zich niet voor in onze gemeentezij valt niet uiteen in duidelijk aanwijsbare

Raadsnotulen Heemstede | 1949 | | pagina 19