24 31 Maart 1949 ving op de diverse objecten, tot een bedrag van f 92.330.terwijl bij de post rente van geldleningen f 32.500 extra is geraamd voor rente van te sluiten geld- leningen, zulks naast de in de bedrijfsbegrotingen reeds geraamde rente voor hetzelfde doel. Ten aanzien van de politie is er weer op gerekend, dat de kosten hiervoor door het Rijk zullen worden vergoed, hoewel de hieromtrent in uitzicht gestelde defi- nitieve regeling nog ontbreekt. Wat de woningbouw betreft is het U bekend dat voorheen van een exploitatietekort 75% door het Rijk en 25% door de gemeente werd gedragen. Deze rege- ling is ingrijpend herzien door een wijziging van het Woningbesluit, welke uitsluitend betrekking heeft op woningen, welke na 31 December 1945 voor bewoning zijn gereed gekomen. Thans wordt door het Rijk een bijdrage verleend tot het volle verschil tussen de wer- kelijke exploitatiekosten en de huur, welke gelijk is aan de exploitatiekosten, herleid tot het peil van Mei 1940. Bij berekening van de werkelijke exploitatiekosten wordt dan rekening gehouden met een annuïteit, gebaseerd op 4% rente. De bijdrage blijft onveranderd, tenzij de huur wordt verhoogd of de rente der Woningwetvoorschotten wordt verlaagd. In die gevallen wordt de bijdrage opnieuw berekend. Exploitatieverliezen, welke mochten ontstaan nadat de bijdrage is vastgesteld, zijn voor rekening van de gemeente. In verband daarmede wordt aan het ver- lenen der bijdrage o.m. de voorwaarde verbonden, dat een reserve wordt gevormd tot dekking van het aan de exploitatie der woningen verbonden risico. De gemeente is verplicht te zorgen, dat het lichaam, dat de woningen exploiteert, een reserve vormt, waartoe zij jaarlijks een bedrag moet storten van tenminste 7% en ten hoogste 15% van de huur. Dit hoogste percentage zal slechts door de Minister worden voorgeschreven wanneer de gemeente, niettegenstaande zij zelf ter financiering van de stichtingskosten een geldlening aangaat tegen een lagere rente dan 4%, toch de exploitatie belast met een annuïteit gebaseerd op een rente van 4% en zij dus het rentevoordeel op die wijze brengt ten bate van de alge-

Raadsnotulen Heemstede | 1949 | | pagina 8