99 29 December 1949. deze afdeling nog weinig bekendheid werd gegeven. Het testen geschiedt eerst schriftelijk en wel gezamen- lijk, terwijl het mondeling testen individueel plaats heeft. Vaak wordt daarna nog met de ouders van be~ trokkene uitvoerig overleg gepleegd over keuze van school of beroep of over eventuële omscholing. Doen zich zeer moeilijke gevallen voor, dan wordt een psycholoog in Amsterdam ingeschakeld en daarover diens advies gevraagd. fîen voordeel, verbonden aan de beoordeling van de beroepskeuze door het G.A.B. is, dat dit bureau de beschikking heeft over de juiste ge- gevens omtrent de arbeidsmarkt, zodat het kiezen van een beroep waarvan de arbeidsmarkt verzadigd is, kan worden ontraden, waarna men eventueel kan komen tot een advies inzake omscholing. Het kostenvraagstuk is een belangrijk punt. Een goed ingericht gemeentelijk bureau, en dat zou in elk geval nodig zijn, zou uiteraard aanzienlijke kosten medebren- gen zodat een deel daarvan zeker op de belanghebben- den verhaald zou dienen te worden, met vrijstelling van betaling beneden een zekere inkomensgrens. Dit punt kan echter buiten het geding blijven, omdat de adviezen door het G.A.B. voor de belanghebbenden geheef kosteloos worden verstrekt, zelfs wanneer in de uitzonderingsgevallen een psycholoog in Amsterdam in- geschakeld moet worden. De ouders hebben dan alleen de reiskosten te betalen. Waar in onze onmiddellijke omgeving dus zonder kos- ten beschikt kan worden over de afdeling beroepskeuze van het G.A.B. te Haarlem en men aldaar niet alleen advies kan verkrijgen over beroepskeuze doch ook over schoolkeuze, als aanvulling van het oordeel en het ad- vies. van het hoofd der school, zijn wij van mening dat er in dit opzicht voor onze gemeente thans geen taak aanwezig is. Het Rijksarbeidsbureau heeft, uiteraard met instem- ming van het betrokken Ministerie, dit werkterrein tot zich getrokken. Ondanks de weinige propaganda die hiervoor is en nog wordt gemaakt, blijkt de belangstel- ling behoorlijk toe te nemen, zodat verwacht mag wor- den dat men van Rijkswege die maatregelen treft, die nodig zijn om ook bij verdere toename van aanvragen,

Raadsnotulen Heemstede | 1949 | | pagina 3