95 30 October 1952. 4e Afd BESCHIKBAARSTELLING CREDIET TEN BEHOEVE VAN PROVINCIAAL ORKEST. Aan de Raad. Het zal ook U wel bekend zijn, dat de Haarlemsehe Orkestvereniging in moeilijkheden verkeert en zelfs in zo ernstige mate, dat haar bestaan op het spel staat. De overheidssubsidies, welke zij thans geniet, zijn ontoe- reikend om het jaarlijks exploitatietekort te dekken. Het gevaar bestaat derhalve, dat het orkest niet in stand zal kunnen blijven. Wanneer dit inderdaad zou geschieden, zou zulks inhoge mate betreurd moeten worden. Immers, in de provincie buiten Amsterdam zou dan het beluisteren van goede symphonische muziek zeer worden bemoeilijkt. Een en ander heeft de aandacht getrokken van het College van Gedepu- teerde Staten. Dit college acht een orkest voor de provincie van zo uit- nemend belang dat het, teneinde het culturele leven in de provincie te bevorderen, het initiatief heeft genomen tot een poging het orkest een gezonde financiële basis te geven en zodoende te maken tot een instru- ment, dat zich zonder zorgen op dit gebied, aan de kunst kan wijden. Gedeputeerde Staten hebben daartoe met burgemeester en wethouders van Haarlem en van een aantal andere gemeenten in de provincie, alsmede met het bestuur der Haarlemsche Orkestvereniging, overleg gepleegd en onderzocht op welke wijze kan worden voorkomen, dat tot opheffing der H.O.V. zou moeten worden overgegaan. Het resultaat van de versehillende besprekingen is geweest, dat een schema voor subsidiëring door een groot aantal gemeenten in Noord- holland is ontworpen. Dit schema is tot grondslag genomen voor nadere besprekingen in een commissie, waarin ook een lid van ons college zitting had. Volgens dit plan, dat voor U ten Raadhuize ter inzage ligt, is de bijdrage van onze gemeente gesteld op 2090,— per jaar. Het subsidieschema geeft aan de wijze waarop de dekking van het voor de eerstvolgende jaren geraamde exploitatietekort kan worden verzekerd. Voor de genoemde bijdragen worden geen plaatselijke concerten gegeven. Wenst een gemeentebestuur dat in zijn gemeente één of meer symphonie- concerten worden gegeven, dan brengt dit mede een verhoging van de bijdrage met 400.per ter plaatse gegeven symphonieconcert. Wij zijn van oordeel, dat de instandhouding van een goed orkest (de H.O.V. zal worden omgezet in een Provinciaal orkest) ook voor onze gemeente van zo groot belang is, dat er alle aanleiding bestaat mede- werking te verlenen op de grondslag, welke door Gedeputeerde Staten, na overleg als bovenvermeld, is ontworpen. Wij stellen ons evenwel op het standpunt, dat deze bijdrage alleen ten volle verantwoord is wanneer vaststaat, dat ook een aantal van b.v. 4 concerten, hier ter plaatse zal worden gegeven. Uiteraard wordt de bijdrage dan verhoogd tot 3690.wij achten dit geenszins een bezwaar, omdat juist daardoor daadwerkelijk wordt bevorderd de belangstelling voor goede muziek bij hen, die niet in de gelegenheid zijn elders sympho- nische concerten bij te wonen. De gelegenheid om deze concerten hier te doen geven bestaat thans doordat gebruik gemaakt kan worden van het Minerva Theater. Het podium van dit theater is echter voor het opstellen van een vol- ledig orkest te klein, zodat tot enige uitbreiding moet worden overgegaan. Dit kan op afdoende en solide, doch eenvoudige wijze plaats hebben. De kosten hiervan bedragen naar raming rond 2000. Wij menen dat deze kosten, waardoor gelegenheid wordt geschapen in eigen gemeente concerten te geven, volkomen verantwoord zijn. Bovendien kan deze uitbreiding telkens worden gebruikt wanneer de noodzakelijk- heid tot vergroting van het podium voor een of andere voorstelling aan-

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 15