93~93a 30 October 1952. 2e Afd. STREEKSCHOOL VOOR OPLEIDING TOT KLEUTERLEIDSTER. Aan de Raad. In Uw vergadering van 30 Maart 1950 werd onder No. 21 besloten aan de stichting tot het opleiden van leerkrachten voor het openbaar voor- bereidend lager onderwijs te Haarlem, ten behoeve van de leerlingen uit Heemstede, welke deelnemen aan de cursus voor opleiding van deze leer- krachten, tot wederopzeggens subsidie uit de gemeentekas toe te kennen. Deze subsidie werd per deelnemer en per vol jaar bepaald op de netto- kosten per leerling en per jaar tot een maximum van 100. Daarna werd bij Uw besluit van 27 September 1951 No. 64 besloten, te beginnen met het jaar 1951 tot wederopzegging, aan de gemeente Haarlem in de bijdrage, welke deze gemeente verschuldigd is aan „Het landelijk bureau voor examens voor akten voor kleuteronderwijs" een evenredig gedeelte te vergoeden als daarin is opgenomen voor deelnemers aan het examen, wonende te Heemstede. Bij het begin van het cursusjaar 1950-1951 werd aan het hoofd van de cursus een directeur gesteld, die tevens een volledige taak bij het lager onderwijs vervulde. Het stichtingsbestuur heeft het gemeentebestuur van Haarlem gewezen op de noodzaak om o.a. met het oog op de hogere exameneisen, waardoor de instelling van een dagopleiding een feit werd, het sterk toegenomen aantal leerlingen uit Haarlem en omgeving, alsmede ter bevordering van een doelmatige opleiding, een dag-kweekschool met het karakter van een z.g. streekschool voor een neutrale opleiding tot kleuteronderwijzeres op te richten. De ervaring heeft intussen aangetoond, dat voor het goed functionneren van een cursus bij een sterk groeiend aantal leerlingen noodzakelijk is, dat de directeur de gehele dag voor de uitoefening van zijn taak aan- wezig is. Het aantal leerlingen vertoont een stijgende lijn. Bij de aanvang van de cursus 1951-1952 bedroeg dit 64, waaronder 11 uit Heemstede en bii de aanvang van de cursus 1952-1953 bedroegen deze aantallen resp. 78 en 11. De cursisten uit andere gemeenten worden tot dusver op gelijke voet toegelaten als de te Haarlem woonachtige. Daarvoor wordt de in de aanhef bedoelde subsidie verleend. Het gemeentebestuur van Haarlem is van mening, dat de opleiding in goede handen is en dat haar voortbestaan met medewerking van alle daarbij betrokken gemeenten voor de toekomst verzekerd zal kunnen zijn. De gezamenlijke gemeenten kunnen door deze opleiding in vele gevallen voor haar kleuterscholen profiteren van de diensten van de aldus gevormde candidaten, terwijl zij anderzijds voor die jeugdige vrouwelijke inwoners, die zich voor het beroep van kleuteronderwijzeres interesseren, een uit- stekende gelegenheid in het leven roepen om zich daarvoor te bekwamen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft te kennen gegeven, dat het de aangelegenheid van de opleiding van kleuterleidsters zou willen behartigen met medewerking van de voornaamste daarbij betrokken gemeenten, t.w. Bloemendaal, Heemstede en Velsen. Daarover werden tussen de wethouders van onderwijs der betrokken gemeenten meerdere besprekingen gevoerd, waarbij de gedachte voorzat om tussen de vier gemeenten een gemeenschappelijke regeling tot stand te brengen betreffende de instandhouding van een streekschool ter op- leiding van kleuterleidsters, gebaseerd op de wet gemeenschappelijke regelingen. Een dergelijke regeling biedt de volgende voordelen: 1. zowel Haarlem als de andere gemeenten verkrijgen medezeggenschap bij de behartiging van de opleiding der kleuterleidsters en de instand-

Raadsnotulen Heemstede | 1952 | | pagina 3