2^ 29 April 1953. 2e Afd. DOUCHE-GELEGENHEID IN GEMEENTE- EN WONINGWET- WONINGEN. Aan de Raad, Ingevolge de suggestie door Uw medelid, de heer N. J. van der Linden, gedaan in Uw vergadering van 1 Maart 1951, werd door ons een commissie gevormd, welke tot taak had de mogelijkheid tot het aanbren- gen van bad- en douchegelegenheden in bestaande arbeiderswoningen in de gemeente te onderzoeken. Deze commissie stelde na onderzoek ter plaatse en na gedegen be- studering van de mogelijkheden in de uitvoering, een zeer goed gedocu- menteerd en overzichtelijk rapport samen. In dit rapport, dat voor U ter inzage ligt, worden concrete voorstellen gedaan. De wijze waarop de commissie zich van haar taak heeft gekweten, heeft onze oprechte waar- dering. Uit het rapport blijkt, dat in ruim 90 van de onderzochte wonmgen de mogelijkheid bestaat douche-gelegenheid aan te brengen. In een aantal gevallen zou hiertoe een slaapkamertje moeten worden opgeofferd, waar- toe echter in deze tijd van gebrek aan woonruimte o.i. zeker niet mag worden overgegaan. Volgens het rapport worden de kosten van bouw van een solide douche- gelegenheid, inclusief toezicht, geschat op 450.benevens 75.voor een eenvoudige vaste wastafel. Wij achten het gewenst in alle douche- cellen een vaste wastafel te plaatsen, opdat mogelijke volgende bewoners voor wie de huur van een warmwater-installatie een bezwaar oplevert, toch van deze wasgelegenheid een practisch gebruik kunnen maken. Uniformiteit in uitvoering is tevens gewenst in verband met de gedurende 20 jaar te voeren administratie. Indien de kosten ad 525,— naar een 20-jarige 4 0 annuïteit worden berekend, bedragen de wekelijkse lasten van rente en aflossing /0.75 per week. Deze lasten dienen op de huurders te worden verhaald. Verwacht kan worden, dat zij bij de berekening van de komende algemene huur- verhoging buiten beschouwing kunnen blijven, omdat deze wei zal uitgaan van de huurprijzen van 1940. De huur van de warmwaterinstallatie, welke ook de keuken van warm- water zal voorzien, bedraagt zoals U bekend is - 0.75 per week. De totale kosten komen dus op ongeveer 1.50 per week. Eventuele opvolgende huurders van de van douche-gelegenheid voorziene woningen zullen de huurverhoging, welke uit een en ander voortvloeit, uit de aaid der zaak ook moeten betalen. Wel zullen deze opvolgende huurdeis vrij zijn al dan niet tot huur der warmwaterinstallatie over te gaan, hoewel deze wel nodig is, wil men van de douche-gelegenheid een volkomen nuttig effect hebben. Naar aanleiding van een door ons gevraagd advies heeft het bestuur van de woningbouwvereniging ,,De Haemstede" een onderzoek ingesteld bij een aantal bewoners in de Talmastraat en omgeving. Uit het verslag van dit onderzoek blijkt, dat enkele bewoners zich reeds principieel voor het aanbrengen van een douche-gelegenheid hebben uitgesproken, terwijl andere bewoners deze ook wel toejuichen, doch een groot deel daarvan tegen de kosten opziet, zolang er niet meer zekerheid bestaat omtrent de te verwachten huurverhoging en de daar tegenoverstaande compensaties. Inmiddels is ons gebleken, dat ook bij de leden van de woningbouwver- eniging ,,St. Joseph" grote belangstelling bestaat voor deze belangrijke verbetering van de woningen. Bij de administratieve uitvoering moeten drie categorieën woningen worden onderscheiden en wel:

Raadsnotulen Heemstede | 1953 | | pagina 5