45 25 Juni 1953. 4e Afd. CREDIET VOOR BURGERLIJKE VERDEDIGING. Aan de Raad, Gevolg gevende aan de toezegging vermeld in de toelichting bij volg- nummer K 654a der gemeentebegroting 1953 ,,kosten ter zake van de burgerlijke verdediging", welke post voor ,,memorie" is geraamd, hebben wrj de eer U het volgende mede te delen. Reeds in December 1951 werd aan U ter hand gesteld een door de Minister zonder Portefeuille samengestelde „Voorlichting omtrent de or- ganisatie van de ,,Bescherming Bevolking". Aangezien dit geschrift een duidelijk inzicht geeft in hetgeen „Bescherming Bevolking" betekent en omvat, menen wij ons ontslagen te mogen achten van de plicht U hierbij een uitvoerig overzicht daaromtrent te geven. Eveneens achten wij het overbodig een pleidooi te houden voor de in- stelling van de dienst tot Bescherming der Burgerbevolking, omdat wij weten dat U allen overtuigd is van de noodzaak van het bestaan van een goede organisatie op dit gebied. Wel willen wij onder Uw aandacht brengen dat, nadat de ,,Wet Be- scherming Bevolking" op 10 Juli 1952 eindelijk tot stand gekomen was, van regeringszijde er met klem op wordt aangedrongen, dat met grote voortvarendheid de organisatie der Bescherming Bevolking wordt ter hand genomen. De werving van een aantal vrijwilligers had een vlot verloop, zodat reeds spoedig met de theoretische opleiding kon worden begonnen. Voorts werd de gemeente verdeeld in 13 blokken met in elk blok een werkgroep van 20 vrijwilligers. Nu de theoretische opleidingen voltooid zijn en de verdeling der ge- meente in blokken klaar is, is het noodzakelijk dat de practische oefenin- gen een aanvang nemen. Dit is niet alleen noodzakelijk om in geval van nood een zo groot mogelijk nuttig effeet te bereiken, maar ook om de bereidheid der vrijwilligers om aan de Bescherming Bevolking mede te werken zoveel mogelijk te stimuleren. Deze practische oefeningen kunnen evenwel slechts worden gehouden wanneer de nodige materialen daarvoor ter beschikking staan. Daarvoor en om in geval van nood met succes te kunnen optreden is het nodig elk blok te voorzlen van een standaarduitrusting, bestaande uit een motor- spuit op rubberwielen, 80 meter brandslang en verdere brandweeruitrus- ting, benevens een uitrusting voor de afdeling opruim- en bergingsdienst. De kosten hiervan bedragen 1500.per uitrusting of 13 X 1500. 19.500.Verder dienen de vrijwilligers van voor de dienst nodige be- hoorlijke kleding te worden voorzien, zodat aangeschaft zullen moeten worden 78 paar rubberlaarzen 14.per paar 1.092, 78 brandweerpakken 45.per stuk 3.510. 212 overalls 15.per stuk 3.180. 260 helmen 10.per stuk 2.600. 10.382,— In totaal zal derhalve nodig zijn 29.882.of rond 30.000. Aanvankelijk is overwogen een deel van deze kosten ten laste van de gemeente te nemen en het restant door middel van inzamelingen in de blokken bijeen te brengen. In de afgelopen oorlogsjaren werd voor de organisatie van de Luchtbescherming een dergelijke regeling getroffen. Wij hebben daarvan echter afgezien om te voorkomen dat, zoals inder-

Raadsnotulen Heemstede | 1953 | | pagina 9