76 29 October 1953. 2e Afd. CBEDIET VOOR WONINGCOMPLE'L BANKASTRAAT. Aan de Raad. Het bestuur van de Woningbouwvereniging ,,de Haemsfede" heeft onze aandacht gevraagd voor het complex van 65 woningen aan de Banka- straat. Dit complex heeft steeds enige neiging tot een geringe verzakking vertoond, die voornamelijk bleek uit kleine scheuren en breuken, voor- namelijk aan de buitenmuren. De zetting aan de buitenmuren, hoe gering ook, had tot gevolg, dat in de keukens de gootstenen en aanrechten van de muren gingen wijken en scheuren. Meestal behoeven na een 25-jarige exploitatie gootstenen en aanrechten enige vernieuwing. Door de genoemde oorzaak is de situatie echter zo, dat vrijwel alle aanrechten en gootstenen of hoge onderhoudskosten zouden vergen of zouden dienen te worden vernieuwd. Het bestuur heeft een en ander nauwgezet en bij herhaling gecontroleerd en acht het niet verantwoord, bij de noodzakeiijke vernieuwing van de bladen en de gootstenen, de aanrechten op dezelfde plaats aan de buiten- muren te handhaven. Immers daardoor blijft de mogelijkheid bestaan, dat de breuken zich herhalen en het vemieuwingswerk weer wordt teniet gedaan. Daarom heeft het bestuur ons voorgesteld om niet alleen de gootstenen en aanrechten in dit complex te vernieuwen, uitgezonderd dan in de percelen van afwijkend type of waar reeds vernieuwing plaats vond, doch tevens, om deze te verplaatsen naar de binnenmuur, waardoor er vrij grote zekerheid wordt verkregen, dat geen breuk als gevolg van ver- zakking zal plaats vinden. Deze verplaatsing sluit voor de bewoners een belangrijke verbetering in. De percelen omvatten een kamer en een woonkeuken. De lange aanrecht bevindt zich nu vöör het raam, waardoor de bewoonbaarheid van de woon- keuken in hoge mate is aangetast. Bij verplaatsing komt de plaats voor het raam met gunstig licht vrij en ontstaat er dus een veel betere situatie. Met het bestuur zien wij deze maatregel als een grote verbetering, zodat wij het gewenst achten dat hiertoe spoedig wordt overgegaan. De kosten voor 46 perceien worden volgens de ter inzage liggende be- groting door het bestuur geraamd op f 10.875. Het is de bedoeling tegelijk met dit werk de keukens te schilderen en de plafonds te witten, terwijl het in het voornemen lag van het bestuur, om voor beide werken subsidie volgens de D.U.W.-regeling aan te vragen, waardoor vermindering van de kosten mogelijk zou zijn, mits beide werken in het voorgeschreven tijdvak uitgevoerd kunnen worden. Inmiddels biijkt echter uit een circulaire, d.d. 26 September j.l. van de Provinciale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, dat op een zodanige bijdrage wel niet gerekend zal kunnen worden, zulks op grond van het nijpend tekort aan bouwvakarbeiders in deze provincie. Indien mogelijk zal echter getracht worden deze bijdrage toch te krijgen. Het schilder- en witwerk zal ten laste van het onderhoudsfonds komen, doch voor de verplaatsing der aanrechten wordt een crediet gevraagd. Wij stellen U voor dit tot het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Rente en afschrijving hiervan zullen op annuïteitsbasis ten laste van de exploitatie worden gebracht, berekend over een zodanig tijdvak, dat het einde daarvan samenvalt met het einde van de annuïteit over de oor- spronkelijke bouwkosten. Het ligt niet in het voornemen om ten aanzien van de kleine stijging van de exploitatielasten, welke uit de credietverstrekking voortvloeit, een huurverhoging toe te passen. Deze zou toch slechts gering zijn. Maar het gaat hier niet om een verbetering waarom door de bewoners is verzocht, doch om de uitvoering van een plan dat de bouwvereniging uit een oog-

Raadsnotulen Heemstede | 1953 | | pagina 5