24 2e Afd. 24 Februari 1955. SUBSIDIËRING BIJZONDER MIDDELBAAR/GYMNASIAAL OF DAARMEDE GELIJK TE STELLEN ONDERWIJS. Aan de Raad, Krachtens het bepaalde in artikel 36 quater der middelbaaronderwijs- wet behoort elke gemeente, die geen overeenkomstige middelbare school in stand houdt, een bijdrage te verlenen in de kosten van elke van rijks- wege gesubsidiëerde gemeenteschool, tot welke één of meer leerlingen zijn toegelaten, die in eerstgenoemde gemeente wonen. Een gelijke verplichting bestaat ook ten aanzien van door het rijk ge- subsidiëerde gymnasia. Ingevolge Uw besluit van 1 Juli 1954 no. 4/63 verleent onze gemeente, voor de leerlingen, die een openbare inrichting voor middelbaar- of gym- nasiaal onderwijs te Haarlem bezoeken, een bijdrage in de kosten die ten laste van die gemeente blijven. Deze lasten zijn aanzienlijk, omdat het rijk slechts een gering bedrag als subsidie verleent. Krachtens Uw besluit van 30 Nov. 1950 no. 79 wordt aan de te Haarlem gevestigde bijzondere lycea een jaarlijkse bijdrage van f 20. per leerling verleend voor de alhier woonachtige leerlingen. De door die lycea te ontvangen rijkssubsidie wordt volgens geheel andere maatstaven be- rekend dan die voor de openbare middelbare scholen of lycea en dekt bijna de totale kosten van die inrichtingen. Onlangs heeft het bestuur van het seminarie St. Gabriël te Haastrecht verzocht een bijdrage uit de gemeentekas te mogen ontvangen ten behoeve van de in onze gemeente woonachtige leeilingen; 2 Heemsteedse leer- lingen bezoeken de gymnasiaie afdeling van dat seminarie. Aan genoemd seminarie wordt middelbaar- en gymnasiaal onderwijs gegeven; rijkssubsidie wordt nog niet verleend. Bedoeid verzoek is toen afgewezen,omdat de gymnasiale afdeling niet bevoegd is om aan haar leerlingen, die het onderwijs tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire studiën af te geven. Ook andere soortgelijke inrichtingen van onderwijs hebben ons gevraagd voor een bijdrage uit de gemeentekas in aanmerking te mogen komen. Tal van gemeenten zijn reeds overgegaan tot het verlenen van een jaar- lijkse bijdrage. Wij zijn van mening, dat ook dit soort van onderwijs, naast het open- baar of bijzonder middelbaar- en gymnasiaal onderwijs in deze omgevmg, dat wêl rijkssubsidie geniet, behoort te worden gesteund, omdat op deze wijze tegemoet gekomen wordt aan de vrijheid van de ouders, om hun kinderen die school te laten bezoeken, die zij zelf wensen. Met de Cbmmissie voor het Onderwijs zal overleg worden gepleegd alvorens op een verzoek om een bijdrage te beslissen. Hiermede wordt voldaan aan de door deze Commissie te kennen ge- geven wens om te worden ingeschakeld bij de afdoening der verzoeken. De aan de ontworpen regeling verbonden kosten zijn niet volledig op te geven, doch deze zullen waarschijnlijk niet meer dan f 1000.per jaar bedrager Wij stellen U voor, in dit geval een vaste bijdrage per leerling te ver- lenen en deze te bepalen op f 50,— per jaar. Een ontwerp-besluit hiertoe bieden wij U ter vaststelling aan. Heemstede, 16 Februari 1955. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, T. M. Schelling.

Raadsnotulen Heemstede | 1955 | | pagina 1