87 30 augustus 1956. meer heeft, hebben wij overwogen of de bij opheffing daarvan vrijkomende middelen niet beter voor andere onderwijsdoeleinden kunnen worden aan- gewend. Zonder iets af te willen doen aan het belang en de waarde van het kleuteronderwijs hebben wij ons op het standpunt gesteld, dat, indien een bepaald bedrag voor onderwijsdoeleinden beschikbaar is, dat naar wettelijk voorschrift niet behoeft te worden uitgegeven, dit beter aan het lager onderwijs ten goede kan komen dan aan het kleuteronderwijs, vooral wanneer zich bij het eerste omstandigheden voordoen, die zeker voor ver- betering in aanmerking komen. De voornaamste omstandigheid is die van de bezetting van de klassen van het openbaar gewoon lager onderwijs. Wij zijn van oordeel, dat de huidige klassebezettingen in het algemeen te hoog zijn om het onderwijs goed tot zijn recht te laten komen. De leer- lingen ondervinden hiervan schade terwijl het onderwijzend personeel een te zware taak heeft. In het belang van goed en verantwoord onderwijs moet gestreefd worden naar een verlaging van het aantal leerlingen per klas. Dit is te bereiken door over te gaan tot het benoemen van onderwijzers boven het aantal, waarvoor ingevolge artikel 56 der Lager-onderwijswet 1920 de jaarwedden door het Rijk aan de gemeente wordt vergoed. Van deze maatregel zal ook het bijzonder onderwijs, waarbij eveneens het euvel der grote klasse-bezettingen bestaat, de gunstige uitwerking ondervinden. De bijzbndere schoolbesturen toch kunnen ingevolge artikel 100 van genoemde wet bij aanstelling van boventallige leerkrachten bij het open- baar onderwijs, aanspraak maken op vergoeding uit de gemeente- kas van de jaarwedden van een, met betrekking tot het aantal leerlingen aan elk dier scholen, evenredig aantal aan die srholen verbonden onder- wijzers boven het aantal, waarvan de jaarwedden ingevolge artikel 97 der wet door het Rijk aan die besturen worden vergoed. Deze aanspraak blijft gehandhaafd zolang de gemeente voor het openbaar onderwijs boventallig onderwijzend personeel in dienst heeft en over één jaar daama. Bij het openbaar onderwijs zou aan elk van de 3 scholen één leerkracht kunnen worden benoemd. Hieruit kan vermoedelijk voortvloeien, dat aan de 7 socrtgelijke bijzondere scholen aanstelling van 10 boventallige leer- krachten mogelijk is. De jaarlijkse kosten van die maatregel worden geraamd op totaal 58.500,per jaar. De raming is uiteraard globaal, omdat de werkelijke kosten in sterke mate afhangen van de vraag of leerkrachten in dienst worden genomen met veel of weinig dienstjaren; bij de berekening is uit- gegaan van ongeveer 4 5 dienstjaren. Opheffing van de functie van helpster geeft een besparing van f 28.770, per jaar. De op 31 december a.s. in dienst zijnde helpsters, zowel aan de openbare- als aan de bijzondere scholen, zullen vermoedelijk echter ge- durende korte tijd aanspraak hebben op een bescheiden uitkering (wacht- geld). Resumerende stellen wij u voor om; a. de helpsters aan de openbare kleuterscholen niet langer in dienst te houden dan tot en met 31 december 1956 en b. indien u zich met het onder a genoemde voorstel kunt verenigen zo mogelijk met ingang van 1 januari 1957 over te gaan tot aanstelling van een boventallige leerkracht van elk van de 3 openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Om dit laatste te kunnen verwezenlijken zullen in de scholen nog en- kele voorzieningen behoren te worden getroffen, waarvoor de nodige voorstellen u nog zullen bereiken.

Raadsnotulen Heemstede | 1956 | | pagina 2