144 4e Afd. 30 november 1956. AANKOOP HOFSTEDE „HET OUDE SLOT". Aan de Raad, Ingevolge Uw besluit van 14 augustus 1947, no. 50 zijn destijds de gron- den en opstallen van ,,Het Oude Slot" aangekocht van mevr. Beels-van Eibergen Santhagens; Als gevolg daarvari is de hofstede, het z.g. rechter bouwhuis, met aan- horigheden, ter grootte van 32.10 are, die in eigendom toebehoort aan de erven van wijlen de heer M. E. J. H. Eerens, geheel omsloten door gronden van de gemeente. In het belang van een harmonische ten uitvoer legging van het uitbreidingsplan voor dat deel van de gemeente, achten wij het van belang, dat ook deze hofstede in handen van de gemeente komt. Dat dit belang werkelijk aanwezig is, blijkt wel uit de omstandigheid, dat b.v. de beide gedeelten van de Ir. Delylaan tot dusver niet op elkaar konden worden aangesloten. De onderhandelingen betreffende de aankoop door de gemeente van de hofstede met aanhorigheden lopen al gedurende enige jaren. In die tijd heeft ons college zich in alle richtingen georiënteerd aangaande de bestemming welke aan het gebouw zou kunnen worden ge- geven. Verschillende mogelijkheden werden onder het oog gezien, doch of wel de kosten bleken te hoog, dan wel het gebouw bleek zich niet te eige- nen voor het beoogde doel. Toch wilden wij U uiteraard geen voorstel tot aankoop doen, alvorens wij U tevens een redelijk verantwoorde bestem- ming voor het gebouw konden aanwijzen. In de laatste tijd is er door de Commissaris der Koningin in deze pro- vincie sterk op aangedrongen, dat in deze gemeente een commandopost voor de Bescherming Burgerbevolking wordt ingericht. Heemstede is nl. de enige gemeente in de provincie Noordholland, die nog geen commando- post in gereedheid heeft gebracht. In dit tekort hebben wij op verschil- lende manieren trachten te voorzien, doch deze oplossingen bleken telkens weer al te kostbaar. Bij onderzoek is nu gebleken, dat een gedeelte van de hofstede van de familie Erens zeer geschikt is om als zodanig te worden ingericht, indien althans een naar verhouding zeer bescheiden bedrag ten koste wordt ge- legd aan enkele herstellingen die zeer dringend nodig zijn voor het behoud van het gebouw. Mede met het oog op de mogelijkheid om spoedig een commandopost voor de B.B., welker inrichtingskosten voor rekening komen van de kring Haarlemmermeer der B.B., in gereedheid te kunnen brengen, achten wij de aankoop van deze hofstede alleszins verantwoord. Voorts kan een deel van het gebouw ter bewoning worden gegeven aan een lid van de plaatselijke politie. Dit komt ons gewenst voor, omdat het complex gelegen is in een gedeelte van de gemeente dat volgens het uit- breidingsplan is aangewezen voor recreatieve doeleinden. Enig extra poli- tietoezicht is ter plaatse daarom stellig niet overbodig. Ten aanzien van het dan nog resterende deel van het gebouw overwegen wij dit te benutten als onderkomen voor jeugdorganisaties. De jeugdver- enigingen en padvindersgroepen hebben voortdurend te kampen met ge- brek aan accomodatie. Wij hebben daarom de overtuiging, dat aan de nog beschikbare ruimte, ten behoeve van het jeugdwerk; een bij uitstek nuttige bestemming zal kunnen worden gegeven. De duur van de onderhandelingen werd niet alleen beïnvloed door de bestemming die door de gemeente aan het gebouw moest kunnen worden gegeven alvorens tot aankoop kon worden overgegaan, maar ook door de prijs, die aanvankelijk voor het object gevraagd werd. De erven Erens bleken in haar geldelijke waardering verre te gaan boven de prijs die wij konden en wilden bieden. Uiteindelijk is met de familie Erens overeen-

Raadsnotulen Heemstede | 1956 | | pagina 47