145 30 november 1956. beneden de eisen blijft, welke ons college daaraan meent te mogen stellen Wij zijn dan ook van oordeel dat tot het bouwen van dergelijke woningen in onze gemeente niet moet worden overgegaan. Over deze woningen is het rapport van Ratiobouw nog niet verschenen en het laat zich aanzien dat het nog wel enkele maanden zal duren voor het verschijnt. Voorts is een onderzoek ingesteld naar de bouw van woningen van het z.g. smalle type, waarvan een aantal gebouwd is in de gemeenten Doom, Amerongen en Veendam tegen prijzen, welke in de tegenwoordige tijd alleszins redelijk zijn te noemen, Een sterk gesystematiseerde uitvoering o.m. door grondige beperking van baksteengebruik, maakt de bouw van dit type woningen binnen redelijke termijn mogelijk. Deze smalbouw, vol- gens het z.g. plan Pril, kan hier bezwaarlijk in uitvoering worden ge- bracht, omdat de firma, die volgens dit plan bouwt, slechts medewerking wil verlenen wanneer zij toestemming krijgt een serie woningen in huur- koop te verhandelen. Uiteraard is het niet mogelijk hierop in te gaan. Niettemin wordt aan de bouw van dit soort woningen bijzondere aandacht besteed, hetgeen U moge blijken uit het plan dat is opgemaakt voor de te stichten 7 woningen aan de Molenwerfslaan, waarvoor bij Uw besluit van 27 september j.l. no. 107, reeds medewerking werd verleend. In de toe- komst zullen wij op deze wijze van bouwen ook in het bijzonder ons oog gericht houden. Ook is naar het herhaaldelijk in de pers gepropageerde bouwsysteem „Morawetz" een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken dat de elemen- ten voor de buitenmuren bestaan uit een houten regelwerk, uitwendig be- kleed met onder hoge druk geperste asbest-cementplaten en inwendig be- kleed met asbestboard. Deze platen worden onder druk over een laag du- plex verlijmd. Binnen in het element bevindt zich een in kunsthars ge- drenkte glaswol-deken als isolatie. Elk element is op de scheiding aan de buitenzijde voorzien van een in bitumen gedrenkt asbestkoord en aan de binnenzijde van een asbestdichting. De elementen voor de binnenwanden zijn van dezelfde afmetingen en uitvoering als de buitenwand-elementen, alleen met dit verschil, dat de bekleding aan weerszijden bestaat uit as- bestboard en de glaswolisolatie vervalt. De benodigde raam- en deurkozijnen worden in de elementen voor bui- ten- en binnenwanden compleet aangebracht in de fabriek. Deze bouwwijze heeft vele vragen doen rijzen, die ook op de perscon- ferentie, waar ons college vertegenwoordigd was, zijn gesteld, doch welke tot heden niet afdoende zijn beantwoord. Ook is tot heden niet voldaan aan ons verzoek een model van een element ter nader onderzoek toe te zenden. Wel mochten wij een tekening daarvan ontvangen doch verder niets. De bezwaren van technische aard worden dezerzijds nog zo ernstig ge- acht dat wij menen, mede op grond van de bouwkosten, welke hoger liggen dan bij bouw volgens de traditionele wijze, de bouw van woningen volgens het systeem „Morawetz" voor onze gemeente sterk te moeten ontraden Een onderzoek werd ook ingesteld omtrent de bouw van een type hout- rijke woningen, waarvan in Leeuwarden een 200-tal van gemeentewege in aanbouw is. Van dit type bestaan alleen de eindgevels uit baksteen de voor- en achtergevels uit grote kozijnen, onderverdeeld in ramen en deúren en het overige gevuld met een staande houten beschieting van hardboard, v/aarachter sisalkraftpapier, asbestboard en gipsplaten. Enkele scheids- wanden zijn uit gipjplaten samengesteld. Het flauw hellende dak bestaat uit een houten beschieting, waarover een isolerende vezelplaat, bedekt met asbestpapier en mastiek. Deze woningen, met een inhoud van 280 m:i, kosten ruim f 12.600, en zullen een huur moeten opbrengen van f 12,per week. Wanneer de woningen van dit type aldaar reeds hoge bouwkosten ver- gen, zullen die kosten hier in het westen des lands stellig nog belangrijk

Raadsnotulen Heemstede | 1956 | | pagina 52