145 30 november 1956. meer bedragen. Hoewel wlj dus zeer hoge bouwkosten en in verband daarmede ook hoge huren verwachten, zijn wij toch bereid deze bouwwijze in nadere over- weging te nemen. Naar onze mening brengt derhalve noch de bouw van houtrijke wonin- gen, noch de bouw, volgens het systeem ,,Morawetz" dê oplossing voor de opheffing van de woningnood. Onze voorkeur blijft dan ook nog steeds uitgaan naar de traditionele wijze van bouwen, hoewel wij, zoals reeds gezegd, toch ook aan andere bouwwijzen onze bijzondere aandacht zullen blijven besteden. De toepassing van systeembouw moet echter niet dan met een zeer grote mate van voorzichtigheid ter hand worden genomen. Immers wan- neer de Minister van Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid meende dat daarin de oplossing lag dan zou zeker zijnerzijds alles in het werk zijn gesteld om de fabriekmatige bouw te bevorderen. Nu dit niet het geval is mag stellig worden geconcludeerd dat hetgeen op dit gebied thans ge- beurt nog slechts proefnemingen zijn. In dit verband menen wij dan ook wel te mogen wijzen op hetgeen een andere gemeente heeft ondervonden bij de voorbereiding van haar plannen voor de bouw van een groot aantal woningen volgens het systeem „Rottinghuis". Voor deze bouw lag de prijs zodanig hoog dat, om de curveprijs te bereiken, er een verschil van ruim /2200,per woning moest worden overbrugd. Aangezien dit onmogelijk bleek, werd opdracht gegeven de plannen om te werken voor uitvoering in traditionele bouw. Ook hieruit biijkt wederom dat het een zoeken en tasten blijft naar maatregelen, die de woningbouw kunnen bevorderen. ,Om echter spoedig tot bouwen van woningen te kunnen komen is het nodig een aantal eenvoudige woningen, welke tegen de door de Regering aanvaardbare prijs kunnen worden gebouwd, in uitvoering te brengen. Wij hebben daarom opdracht gegeven voor het op korte termijn voor- bereiden van de bouw van 48 woningen in strokenbouw op het terrein, gelegen westelijk van de Glipperweg tegen „Meer en Berg". Voorts zijiî plannen in voorbereiding voor de bouw van 30 woningen langs de west- zijde van de Glipperweg, alsmede voor de bouw van 2 woningblokken totaal 33 woningen eveneens gelegen westelijk van de Glipperweg. Een krediet voor het bouwrijp maken van de terreinen, waarop bedoel- de woningen zullen worden gebouwd, is reeds verleend. Zodra de goed- keuring is ontvangen zal met spoed met de werkzaamheden worden be- gonnen. Verder ligt het in het voornemen te bevorderen dat door particulieren een complex van 39 huurwoningen wordt gebouwd aan de oostzijde van de Glipperweg terwijl tevens onderhandelingen worden gevoerd over de b°uw van een complex winkels met woningen in die omgeving. Wij menen dat voor de verwezenlijking van een en ander op de mede- werking van Wederopbouw mag worden gerekend. Uiteraard verhelen wij ons niet dat al deze plannen slechts verwerke- lijkt kunnen worden, wanneer daarvoor aannemers worden gevonden, die met inzet van hun gehele persoon, voor een vlotte en goede uitvoering van t werk kunnen zorgdragen. In verband hiermede wijzen wij er op dat de regel van openbare aanbesteding niet altijd toepassing zal kunnen vinden. Het is ons bekend dat bij de Raad voor de Woningbouw de mening post vat dat openbare aanbesteding uitzondering dient te worden Ook op dit. gebied is er dus een verandering van gedragslijn aan de orde, welke met aandacht zal worden g'evolg'd. Wij vertrouwen echter voor door onze gemeente uit te voeren bouw- plannen geschikte aannemers te zullen vinden, al weten wij zeer goed dat de wonmgbouwcapaciteit als onderdeel van de totale bouwcapaciteit be- învloed wordt door de omvang van de in onze gehele omgeving aan de markt komende bouwwerken van welke aard ook. Aangezien deze niet

Raadsnotulen Heemstede | 1956 | | pagina 53