125 2e Afd. 28 november 1957. gehele complex begin mei 1957 voor de eerste maal in zijn geheel moeten zijn opgeleverd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de in het bestek genoemde termijn van 320 werkbare dagen voor een dergelijk complex feitelijk ruimer gesteld had dienen te zijn. Deze is echter kort gehouden om een vlugge bouw te stimuleren. Dit heeft echter niet het verwachte effect opgeleverd. Verder heeft de winter van 1956 de aannemer parten gespeeld en hebben in het bijzonder de navolgende omstandigheden het tempo van het gehele werk zeer beinvloed. De aannemer heeft voor de bouw van de 114 woningen en 21 garages destijds bij enige inschrijving 1.778.900; curveprijs) voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat dit, zowel als de daaruit voortvloeiende huren van de woningen door het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouw- nijverheid onmiddellijk zijn aanvaard, zonder dat ook maar enige bezui- niging op de woningen behoefde te worden toegepast. Dit noopte de aannemer de uiterste voorzichtigheid bij het aantrekken van arbeidskrachten te betrachten, hetgeen in de afgelopen periode in het bijzonder1 gold, omdat bouwvakpersoneel zeer moeilijk te krijgen was, ten- zij extra-zwarte lonen betaald zouden worden en daar was de prijs niet op berekend. Verder heeft de aannemer in het begin en tijdens de bouw van de wo- mngen veel stagnatie ondervonden. De aanvoer der heipalen stagneerde 7 weken, terwijl er ook vertraging was ten gevolge van de te late aanvoer van gevelstenen, pannen, ramen en kozijnen. °P de periodieke vergadering van de Provinciale Directie van de Volks- huisvesting en Bouwnijverheid te Haarlem met de diensten van bouw- en woningtoezicht van de gemeenten in de provincie Noordholland heeft de vordering (vertraging) van de bouw van woningcomplexen een punt van bespreking uitgemaakt. Zonder uitzondering was men van oordeel, dat het tempo van de zo- genaamde „ruwbouw" (fundering, opgaand metselwerk, kapconstructie met dakbedekking) nog wel behoorlijk was, doch dat de ,,afbouw" veel vertraging ondervond, een enkele uitzondering daargelaten. Deze vertra- ging werd geweten aan het feit, dat vooral in dit „afbouw" stadium dê diverse onderaannemers moeten worden ingeschakeld. Dit betreft o a stukadoorwerk, gas-, water- en elektrische installaties, centrale verwar- mingsinstallatie en tenslotte het schilderwerk. Juist in deze bedrijven is het gebrek aan geschoolde arbeidskrachten zeer groot. Ten aanzien van de vertraagde oplevering van dit bouwcomplex moge er op worden gewezen, dat die allerminst een uitzondering vormt. In alle gemeenten, vooral in de „Randstad Holland", doen zich dezelfde moei- lijkheden voor. Dat de oplevering van nieuwbouw in sterke mate uiteen loopt bleek ons dezer dagen uit gegevens welke hierover van een aangrenzende gemeente bekend werden. Bij een 6-tal complexen, variërend van 58 tot 319 wo. ningen variërde de opleveringstijd gemiddeld van 6.5 tot 2.4 dagen per woning. Hierbij dient dan nog in ogenschouw te worden genomen dat deze gegevens uitsluitend betrekking hebben op woningwetwoningen. Tot het complex van 114 woningen behoren 68 premiewoningen met centrale ver- warming, waardoor de bouwtijd verlenging ondergaat. 2. Het aantal voor de eerste maal opgeleverde woningen bedraagt 59 stuks, n.l. 31 woningwetwoningen en 28 premiewoningen. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, zoals een vroeg invallende vorstperiode, mag worden verwacht, dat nog in de loop van 1957 de laatste woningwetwoningen, nl. 15 stuks, en nog 5 premiewoningen aan de Dr. Schaepmanlaan voor bewoning gereed zullen komen.

Raadsnotulen Heemstede | 1957 | | pagina 2