37 4e Afd. 27 februari 1958. VERZORGINGS- EN VERPLEEGHUIZEN. Aan de Raad, Op reeds meerdere malen in vergaderingen van Uw raad gestelde vragen over de verzorging van bejaarden in de alhier aanwezige verzorgings- en verpleeghuizen, deeiden wij U mede, dat deze aangelegenheid een punt van onderzoek uitmaakte. De oorzaken, welke tot het instellen daarvan geleid hebben, zijn U uiter- aard voldoende bekend. Wij memoreren slechts, dat enkele, al dan niet ge- rechtvaardigde klachten over de verzorging van de bejaarden in de rust- huizen ter plaatse, in eerste instantie de aanleiding daartoe geweest zijn. Uit het door de Commissie voor de Volksgezondheid daarop uitgebrachte verslag over de toestand in de rusthuizen is ons gebleken, dat over het al- gemeen bij de verzorging van de bejaarden in de particuliere rusthuizen niet van een in alle opzichten bevredigende toestand gesproken kan wor- den. De veelal als rusthuis ingerichte particuliere woningen bieden te wei- nig comfort om op verantwoorde wijze te kunnen voldoen aan de grote vraag naar plaatsingsmogelijkheid, met het gevolg dat dikwijls geesteiijk gezonden tezamen met geestelijk gestoorden in eenzelfde ruimte worden gehuisvest. Bovendien kan, tengevolge van gebrek aan voldoend geschoold perso- neel, in vele gevallen aan de bejaarden niet die verzorging geboden wor- den, waarop zij uit hoofde van hun leeftijd aanspraak mogen maken. Op- vallend is hierbij echter, dat de verzorging van de bejaarden in de instel- lingen, welke bestuurd worden of onder toezicht staan van kerkgenoot- schappen, een gunstige uitzondering op het algemene beeld vertoont. Hier- door heeft zich bij ons college de overtuiging gevormd, dat met een inten- siever toezicht reeds belangrijke verbeteringen zijn te verkrijgen. Geeft ons dus enerzijds de aangetroffen situatie geen reden tot voldoe- ning, anderzijds hebben wij ons gereaiiseerd, dat het grote tekort a.an woonruimte, zo niet de oorzaak van het ontstaan, dan toch in belangrijke mate mede aanleiding is geweest tot de geleidelijke groei naar deze toe- stand. Hierdoor hebben de houders van de rusthuizen in vele gevallen meer willen doen dan de capaciteit van hun tehuizen toeliet. Het is op grond van deze overweging, dat wij hen een woord van waardering voor hetgeen zij onder dikwijls moeilijke omstandigheden nog presteren, niet willen ont- houden. Dit neemt echter niet weg, dat de toestand zoals deze nu is en de ver- wachting, dat in de toekomst het tekort aan opnamecapaciteit voor verzor- ging nog zal toenemen, ons college aanleiding heeft gegeven ons te beraden op de maatregelen, welke in deze getroffen kunnen worden ten einde tot verbeteringen te komen. Daarbij is ons gebleken, dat de moeilijkheden, bij de verzorging der bejaarden, zich niet alleen hier doch in elke gemeente voordoen. Dit is voor ons aanleiding geweest om bij het zoeken naar een oplossing hiervoor overleg te plegen met de gemeentebesturen van Haar- lem, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek. Dit overleg is thans zover gevorderd, dat, in principe en behoudens Uw bekrachtiging, overeengekomen is de regeling van het toezicht op de ver- zorgings- en verpleeghuizen voor dit gehele gebied te coördineren en als eerste maatregel een verordening van vrijwel gelijke inhoud vast te stellen. Daarnaast ligt het in het voornemen om het toezicht tegen nog nader te regelen vergoeding in genoemde gemeenten door de in dienst der gemeente Haarlem zijnde geriater te doen uitoefenen, waardoor bereikt wordt, dat bij de verzorging der bejaarden in dit gehele gebied gelijke maatstaven worden aangelegd. Bij het samenstellen van de verordening is, in tegenstelling tot de thans in de algemene politieverordening opgenomen bepalingen, aan een preven-

Raadsnotulen Heemstede | 1958 | | pagina 49