165 4e afd. 15 december 1960. VOLKSKREDIETBANK. Aan de Raad, In ons preadvies d.d. 16 maart j.l. inzake beëindiging van de deelneming der gemeente aan de gemeenschappelijke regeling betreffende de Volks- kredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten (raadsstuk no. 48), deelden wij U mede, dat het in ons voornemen lag na te gaan m hoe- verre door de gemeente in de behoefte aan consumptief- en noodkrediet van inwoners op bevredigende wijze kan en moet worden voorzien Ter uitvoering van dit voornemen hebben wij terstond na Uw besluit tot beëindiging van de regeling contact gezocht met het gemeentebestuur ^^oSerzoek van de mogelijkheden van een zo goed mogelijke krediet- voorziening heeft er toe geleid, dat het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten tot oprichting van een gemeentelijke v°lks,kr®d;®,tb^km°0P een eeheel nieuwe grondslag. Het reglement van de bank biedt de mo- gelijkheid, dat onder door burgemeester en wethouders te bepalen voor- waarden kredieten worden verstrekt aan met-Haarlemse mgezetenen. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben ons bij brief van november j.l. medegedeeld, dat hen ten aanzien van kredietverlenmg door de bank aan Heemsteedse inwoners de volgende regeling voor ogen staat. 1. Heemsteedse ingezetenen kunnen gebruik maken van de diensten van de bank; 2. de bank verleent deze diensten onder dezelfde voorwaarden welke aan de Haarlemse ingezetenen worden gesteld; 3. de gemeente Heemstede is geen vergoeding of bijdrage verschuldigd in de exploitatiekosten van de bank; 4. de gemeente Heemstede verstrekt kosteloos inlichtingen aan de bank omtrent kredietaanvragers, voor zover deze bekend zijn; 5 de regeling geldt voor het jaar 1961 en wordt geacht stilzwijgend te zijn verlengd telkens voor een jaar, tenzij de gemeente Haarlem ten minste drie maanden voor afloop van het desbetreffende jaar te ken- nen geeft, dat zij de regeling niet wenst te continueren. Bii de vaststelling van het tarief, dat voor de kredietverlening in reke- ning wordt gebracht, gaan de gedachten in de richting van een gemid- deide opbrengst van 8 in welk pe*centage, naast de rentevergoeding en adnhnistratiekosten, tevens een risicopremie is verdisconteerd; het tarief zal, blijkens een mededeling van burgemeester en wethouders van Haarlem op ongeveer hetzelfde niveau liggen als van de bij volks- kredietbanken elders in den lande gehanteerde tarieven. De bank zal zich- ZelDebeiaatste8jaren bedroeg de opbrengst 15% en leverde de bank toch ook noe een aanmerkelijk tekort op, dat ten dele ten laste van onze ge- meente kwam. Aangezien de nieuwe bank derhaive de verwachting wekt zowel voor de kredietnemer ais voor de gemeente zeer bevredigend te werken hebben wij gemeend van het zoeken naar andere mogeiijkheden voor kÄverleniîigSte moeten afzien. Het oprichten van een elgen ge- meenteliike bank ligt uiteraard geheel buiten de rede. De door het gemeentebestuur van Haarlem aan Heems eedse mwoners geboden gelegenheid voor kredietopneming achten wij ook daarom gun-

Raadsnotulen Heemstede | 1960 | | pagina 7