6WÄ4 2e afd. 31 augustus 1961 108 VERHUÜB WAKMWATEBDOORSTBOOMAPPARATEN Aan de Raad, In Uw vergadering van 27 augustus 1959 kwam in behandeling ons voorstel om de verhuur van warmwaterdoorstroomapparaten door het gas- bedrijf te beëindigen en voor de reeds verhuurde apparaten de verhuur nog gedurende een termijn van tenminste tien jaren, te rekenen van het tijdstip waarop zij bij de afnemers werden geplaatst, voort te zetten en eventueel langer totdat de apparaten ernstige en niet zonder kostbare repa- raties te verhelpen gebreken zouden gaan vertonen. Op verzoek van ons college werd toen door Uw raad besloten dit punt van de agenda af te voeren. Wij wensten nl. nog te onderzoeken of de in- stallateurs, die het onderhoud der apparaten verzorgden, bereid gevonden zouden kimnen worden deze voor de kostende prijs van de gemeente over te nemen en daarna de verhuur aan de gebruikers onder dezelfde voor- waarden voort te zetten. De reacties der installateurs hierop waren verdeeld doch overwegend afwij- zend. De geringe belaifctelling bij het overgrote deel der installateurs mani- festeerde zich ook in net onderhoud der apparaten. Gunstige uitzonderin- gen daargelaten is dit onderhoud steeds meer te wensen gaan overlaten, ook al omdat de installateurs niet voldoende meer in staat bleken perso- neel en tijd voor dit werk vrij te maken. Enkele installateurs zagen zich zelfs genoodzaakt zich aan dit onderhoud geheel te onttrekken. Een en ander had tot gevolg, dat in toenemende mate op het technisch personeel der gemeente gas-, duinwater- en elektriciteitsbedrijven beslag werd gelegd voor dit onderhoud zelf en voor het onderzoeken van klachten. Wij meenden deze toestand niet langer te mogen bestendigen en waren dan ook van oordeel, dat het in de gegeven situatie geboden was het onder- houd der geisers van gemeentewege te doen geschieden, ook al om een behoorlijke dienstverlening aan de afnemers der bedrijven gewaarborgd te doen zijn. De bedrijven zullen dan weliswaar genoodzaakt zijn hiervoor een tweetal gasfitters aan te trekken, doch verwacht mag worden, dat de kosten daarvan volledig opwegen tegen het wegvallen van de thans door de gemeerife aan de installateurs verschuldigde vergoeding voor het onder- houd, welke vergoeding f 9,per jaar bedraagt. In totaal zijn thans 1750 geisers door de gemeente verhuurd. Indien de gemeente het onderhoud der apparaten geheel tot zich trekt en daarvoor personeel in dienst neemt ligt het in de rede, dat de verhuur der apparaten niet, ook niet met een overgangstermijn, wordt beëindigd doch wordt voortgezet en ook weder de mogelijkheid wordt geopend tot het huren van apparaten. Wij hebben de organisaties der installateurs er tijdens een bespreking van in kennis gesteld, dat wij voornemens waren een voor- stel in deze geest aan Uw raad te doen. Uiteraard bleken daarbij de instal- lateurs het wel op prijs te stellen bij de verhuur der apparaten ingescha- keld te blijven in die zin, dat zij de plaatsing zouden verzorgen en daaruit hun revenuen putten. Gezien de ervaringen bij het onderhoud der geisers opgedaan achten wij voor een dergelijke inschakeling geen plaats aanwezig en wil het ons voorkomen, dat de exploitatie der geisers volledig bij de be- drijven behoort te berusten. Wanneer het systeem van verhuur door de gemeente wordt gecontinueerd zijn wij wel van oordeel, dat differentiatie gebracht zal dienen te worden in de verschuldigde huur. Tot dusverre gold hiervoor een uniform tarief van f 3,25 per maand. De kosten van het aanbrengen van de geisers lopen echter aanzienlijk uiteen naar gelang alleen het apparaat wordt geplaatst dan wel ook gebruik wordt gemaakt van een douche met mengkraan met de daarbij behorende warmwaterleiding tot een maximale lengte van 15

Raadsnotulen Heemstede | 1961 | | pagina 15