105 4e Afd. 9 oktober 1963. AANVULLEND KBEDIET BOUW POLITIEBUKEAU, Aan de Raad, Bij raadsbesluit van 29 juni 1961, no. 84 hebt U ons een krediet verleend groot 800.000,—, ten behoeve van de bouw, exclusief de inrichting, van een politiebureau aan de Cruquiuswcg. Zoals wij U reeds mededeelden hebben wij de toezegging ontvangen, dat de rijksgoedkeuring voor dit werk in de loop van dit najaar zal worden verleend. In verband daarmede zijn alle voorbereidingen getroffen om terstond na ontvangst van de rijksgoedkeuring met de bouw te beginnen. Daardoor zijn thans gedetailleerde cijfers bekend geworden ten aanzien van de bouw, de technische voorzieningen, de bijkomende kosten en ook van een deel van de inrichting. De uitkomsten van de thans gemaakte berekeningen wijken zeer belangrijk af van de destijds door de architeet ingediende globale raming, zoals uit onderstaande tabel blijkt: Raming 1961 Nieuwe raming Verschil bouwkosten f 635.000,— f 1.192.350,— 557.350,— teehnische installatie 95.000,— 160.200, 65.200, honorarium, toezicht 70.000,163.450, 93.450, f 800.000,— f 1.516.000,— f 716.000,— Deze enorme afwijking van de oorspronkelijke raming heeft verschil- lende oorzaken: De oorspronkelijke raming is opgemaakt in januari 1961; in de thans geraamde cijfers is, behalve met de belangrijke bouwkostenstijging sedert 1961, tevens rekening gehouden met de nog te verwachten stijgingen van de arbeidslonen met de daaruit voortvloeiende gevolgen. Het is echter duidelijk, dat wanneer de oorspronkelijke raming zou wor- den gecorrigeerd volgens de bovengenoemde kostenstijgingen, er toch nog een belangrijk verschil zou overblijven tussen het gecorrigeerde bedrag en de thans opgestelde nieuwe raming. De hoofdoorzaak moet daarvoor wor- den gezocht in het feit, dat de architect de raming destijds heeft gebaseerd op een geschatte prijs per m3. Hij heeft daarbij de intensiteit van bewer- king, de ingewikkeldheid en de eisen, gesteld aan een hedendaags politie- bureau, niet juist geschat. De teehnische installaties voor verwarming, luchtverversing, intercommunale oproep, telefoon, e.t.q., alsmede voor ver- hoorkamers, smeerkuil, sektiekamer, schietbaan, enz. bleken bij de uitwer- king van de plannen een aanmerkelijk grotere invloed te hebben op de bouwwijze dan de architect oorspronkelijk heeft geraamd. Ook de moderne technische installaties zelf blijken ten dele kostbaarder te zijn dan de ar- chitect aanvankelijk meende te mogen aannemen. Daarnaast spelen ook de volgende oorzaken een rol: diepsonderingen en grondboringen welke inmiddels zijn uitgevoerd, hebben uitgewezen dat geen normale maar een putringfundering noodzakelijk is; in de cijfers zijn thans technische voorzieningen opgenomen, welke als extra technische voorzieningen niet in de oude raming waren begrepen; bijna alle kasten, welke aanvankelijk tot d<T inrichting waren gerekend, zijn thans in het bestek voor de bouw verwerkt; voor terreinwerkzaamheden zijn hogere bedragen geraamd, mede doordat bij de uitwerking van de piannen nieuwe zienswijzen naar voren kwamen ten aanzien van terreinafscheidingen, be- stratingen en rioleringen.

Raadsnotulen Heemstede | 1963 | | pagina 1