111 4e afd. 24 september 1964. VERNÏEUWING RIOLERING EN VERLEGGING LEIDINGEN EN KABELS VOOR GAS, WATER EN ELEKTRICITEIT IN DE HERENWEG. Aan de Raad, De opstelvakken op de Herenweg ten noorden van de kruising met de Zandvoortselaan-Lanckhorstlaan en bij de aansluiting van de Westelijke Randweg blijken niet voldoende lang te zijn. Vooral op drukke dagen en tijdens spitsuren vormt zich achter de voor- sorteervakken een file auto's voor verschillende richtingen. Ten zuiden van de kruising met de Zandvoortselaan-Lanckhorstlaan wordt de asfaltbetonbaan ter hoogte van de Koediefslaan plotseling smal- ler als gevolg van de daar ter weerszijden tussen rijbaan en trottoir aan- wezige klinkerverharding, hetgeen voor het autoverkeer bezwaren op- levert. In verband met het vorenstaande heeft Rijkswaterstaat besloten de baanbreedte van het gedeelte Herenweg vanaf de Willem Klooslaan tot aan de Westelijke Randweg op 16 meter te brengen en deze gehele breedte van een asfaltbetondeklaag te voorzien. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid in beide richtingen twee rij- c.q. opstelstroken te maken, elk 3 m breed, met ter weerszijden een rijwiel- c.q. stopstrook van 2 m. De verbreding en verbetering kan alleen worden verkregen door ver- smalling van enkele zowel aan de oost- als aan de westzijde van de Heren- weg gelegen trottoirgedeelten. Desgevraagd hebben wij Rijkswaterstaat bericht tegen de geringe verandering in de trottoirbreedten, welke voor het voetgangersverkeer van weinig belang zijn, geen bezwaar te hebben. Het plan voor het aanbrengen van een gesloten wegdek over de gehele breedte tussen de trottoirs heeft ook gevolgen voor de in de weg liggende riolering en leidingen en kabels voor gas, water en elektriciteit. De riolering ligt aan de westzijde onder het rijwielpad, maar komt bij uitvoering van het plan onder de asfaltverharding. Gezien het feit, dat de riolering reeds van 1920 dateert, is het, nu daarover een gesloten wegdek wordt aangebracht, niet verantwoord deze in de huidige toestand te hand- haven. Vernieuwing is derhalve noodzakelijk. Voor de werkzaamheden aan de trottoirs en de riolering is door de aan- nemer van de werken aan de rijbaan aan Rijkswaterstaat een prijs op- gegeven van 54.700,Het aandeel van de werkzaamheden aan de rio- lering in deze prijs kan op ongeveer 28.000,worden gesteld. Rijkswaterstaat heeft geen bezwaar tegen handhaving van de in de weg liggende leidingen en kabels, mits in de nieuwe verharding alleen wordt gebroken voor het verhelpen van storingen. Behalve hoofdleidingen liggen in de betrokken weggedeelten echter ook nog tal van oude dienstleidingen, ten aanzien waarvan verwacht moet worden, dat ze binnen 10 of 20 jaar vernieuwd moeten worden. Afgezien van de noodzakelijke vernieuwing wegens aantasting moet verwacht worden, dat verschillende dienstleidingen voor gas in verband met de toepassing van gas voor ruimteverwarming verzwaard zullen moe- ten worden. Verschillende 1-fase, kabelaansluitingen zullen in verband met het sterk toenemende gebruik van elektrische toestellen van groot ver- mogen in woningen en winkels vervangen moeten worden door 3-fase aan- sluitingen. Bij handhaving van de bestaande leidingen en kabels moet derhalve ver- wacht worden, dat het gesloten wegdek in de nabije toekomst veelvuldig opengebroken zal moeten worden. Aangezien Rijkswaterstaat hiervoor geen toestemming zal verlenen, is verlegging van de hoofdleidingen en kabels met inkorting van de dienstleidingen noodzakelijk. De kosten hiervan

Raadsnotulen Heemstede | 1964 | | pagina 9