66 6e afd. 28 april 1965 OPENSTELLING BUREAU VAN DE BURGERLIJKE STAND Heemstede, 21 april 1965. Aan de Raad, In gevolge het bepaalde in het voorlaatste lid van artikel 183 der Gemeentewet regelt de gemeenteraad de uren, waarop het bureau van de burgerlijke stand dageiijks voor het publiek geopend zal zijn. In deze gemeente is deze regeling laatstelijk vastgesteld bij raadsbesluit van 27 april 1961, no. 68. Bepaald is toen, in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek, dat het bureau van de burgerlijke stand voor het publiek geopend zal zijn: op werkdagen, uitgezonderd op zaterdagen, zondagen en met de zondag gelijkgestelde dagen, van 8% tot 12% uur; op zaterdagen van 9 tot 10 uur; op zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen, voor werkzaamheden, die geen uitstel toelaten, van liy2 tot 12 uur. Algehele siuiting van het bureau van de burgerlijke stand op zaterdag was in 1961 niet mogelijk omdat: 1. de redactie van artikel 183 der Gemeentewet zich daartegen verzette (de raad was slechts bevoegd voor de zondag en daarmede gelijkge- stelde dagen een afzonderlijke regeling te treffen); 2. dit praktisch bezwaarlijk zou zijn in verband met de in het Burgerlijk Wetboek en het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering genoemde termijnen, waarbinnen handelingen met betrekking tot de burgerlijke stand dienden te geschieden. Voor het sluiten van het bureau van de burgerlijke stand op zaterdag bestaan echter sedert 1 april 1965 geen wettelijke bezwaren meer. Bij Koninklijk Besluit van 16 oktober 1964, stbl. 395 is n.l. bepaald, dat de Algemene Termijnenwet en de bijbehorende Aanpassingswet voor wat o.m. betreft het Burgerlijk Wetboek en het Wetboek van Burgerlijke Rechts- vordering vervroegd en wel met ingang van 1 december 1964 in werking zijn getreden. De directe betekenis voor de burgerlijke stand hiervan is dat, kortweg samengevat, de zaterdag voor het bepalen van termijnen waar- binnen handelingen met betrekking tot de burgerlijke stand dienen te geschieden, niet meer meetelt. Bovendien is bij de wet van 26 maart 1965, stbl. 121 het voorlaatste lid van artikel 183 der Gemeentewet met ingang van 1 april 1965 zodanig gewijzigd, dat de raad eenzelfde regeling als voor de zondag mede voor de zaterdag kan treffen. Praktische bezwaren tegen het sluiten van het bureau van de burger- lijke stand op zaterdag bestaan eveneens niet. Sedert 1961 is het vier of vijf maal voorgekomen, dat zich publiek op zaterdag tussen 9 en 10 uur aan dat bureau vervoegde en dan nog voor zaken, die evengoed tot maan- dag hadden kunnen wachten. Ten aanzien van de huwelijksvoltrekking op zaterdag zullen wij ons nog beraden. In afwachting van de resultaten van terzake met de besturen van de omliggende gemeenten te plegen overleg zal op zaterdag vooralsnog normaal gelegenheid worden gegven voor het voltrekken van huwelijken. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor de bestaande regeling openstelling bureau burgerlijke stand in te trekken en daarvoor in de plaats een regeling vast te stellen overeenkomstig bijgevoegd ontwerp- besluit. Burgemeester en wethouders van Heemstede, A. G. A. van Rappard. De secretaris, J. M. Kruitwagen.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 29