103 2e Afd. 29 juli 1965. UITBREIDING GEMEENTELIJKE OPENBAKE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TEN BEHOEVE VAN DE JEUGDBIBLIOTHEEK. Heemstede, 22 juli 1965. Aan de Raad, De jeugdafdeling van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek beschikt thans over een ruimte van 23 m2. Hierin zijn 17 kasten ge- plaatst voor het boekenbezit der afdeling. De resterende ruimte is nauwe- lijks toereikend om de kinderen gelegenheid te geven de iectuur uit de kasten te halen. Wil de jeugdbibliotheek aan haar doel beantwoorden dan zal het nodig zijn dat de kinderen in de gelegenheid zijn rustig, hetzij aan tafeltjes, hetzij op krukjes hun leesboeken in te zien. Voor aktiviteiten als voorlezen, het houden van wedstrijden op het gebied van het kinderboek, het organiseren van tentoonstellingen en bezoeken van schoolklassen is de bestaande accomodatie uiteraard geheel onvoldoende. Hoewel „de Meerlhorst" in de toekomst, wanneer de uitbreiding van het Raadhuis voltooid zal zijn, vermoedelijk geheel ter beschikking van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek zal kunnen komen, bleek in dit gebouw, rekening houdende met een normaal te achten groei der instel- ling, ook dan geen geschikte ruimte beschikbaar te komen voor de jeugd- bibliotheek. Wij hebben daarom een plan doen ontwerpen, waarbij door de samen- voeging van de r.-k. uitleenafdeling, de r.-k. leeszaal en de fietsenberg- plaats een ruimte wordt verkregen van rond 90 m2 en wij menen dat hier- door voor de thans ruim 1800 leden tellende jeugdafdeling voldoende arm- slag voor een ontplooiing van de hierboven genoemde aktiviteiten kan worden geboden. Het schetsplan voor de verbouwing van ,,de Meerlhorst", dat tevens voorziet in het aanbrengen van een eenvoudige fietsenstalling ter vervan- ging van de bestaande bergplaats, alsmede een gespecificeerde begroting der aan de verbouwing verbonden kosten liggen voor U bij de stukken ter inzage. Deze begroting geeft een totaal-bedrag van 32.216,aan. Omdat zij aan het eind van het vorig jaar werd opgemaakt lijkt het ons goed van een bedrag van 35.000,uit te gaan. Daarbij komt dan nog een bedrag van 5.000,voor het nodige meubilair. Door deze verbouwing zal ook worden tegemoetgekomen aan de bezwa- ren, die de Rijksinspectie der Openbare Bibliotheken tegen de bestaande huisvesting der jeugdbiblitheek heeft en die er toe hadden kunnen leiden dat het rijkssubsidie voor de jeugdafdeling zou zijn ingetrokken. Doordat de thans te scheppen ruimte ook een leeszaal voor de jeugd zal herbergen betekent dit dat het rijks- en provinciaal subsidie met circa 1.500,per jaar wordt verhoogd. Als gevolg van de verbouwing zullen de ruimten, welke thans voor de bibliotheek en de leeszaal der r.-k. afdeling gebruikt worden, verdwijnen. Dit maakt een integratie' tussen deze en de algemene afdeling noodzakelijk. Met betrekking tot deze integratie heeft overleg plaatsgevonden met de Stichting R.K. Openbare Bibliotheek te Heemstede, welke stichting is aan- gesloten bij het landelijk Katholiek Bibliotheek Centrum te Utrecht en bij de Katholieke Provinciale Stichting voor Lectuurvoorlichting te Haarlem. Deze stichting is in de plaats gekomen van de R.K. Leesvereniging ,,Sint Joannes" te Heemstede. Het overleg met het bestuur der stichting heeft geleid tot het opstellen van een ontwerp-overeenkomst aan de hand van het daarvoor in soortgelijke situaties elders in den lande gehanteerde model. Deze concept-overeenkomst houdt o.m. in dat aan de gemeentelijke open- bare leeszaal en bibliotheek tenminste één katholieke gediplomeerde assis-

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 25