134 2e afd. 30 september 1965 LEVERING VAN GAS DOOR HAARLEM. Heemstede, 22 september 1965. Aan de Raad, Op 30 juni j.I. expireerde de overeenkomst, krachtens welke de gemeente Haarlem aan onze gemeente gas leverde. Ondanks onze op het gemeentebestuur van Haarlem uitgeoefende aan- drang om, voor de korte tijd, dat nog stadsgas zal worden gedistribueerd, de tot dusverre gegolden hebbende overeenkomst ongewijzigd te verlen- gen, bleek het daartoe niet bereid. Gemeend werd dat het gas evenals aan de andere van Haarlem gas betrekkende gemeenten, na de genoemde da- tum aan Heemstede slechts zou kunnen worden geleverd op basis van de kostprijs van het menggas. Voor een goed begrip moge dienen, dat de door Heemstede te betalen prijs van het gas in de overeenkomst, welke op 1 juli 1940 van kracht werd, was gebaseerd op het bedrag dat Haarlem voor het aan haar door de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden ge- leverde gas betaalde. Later heeft Haarlem steeds gesteld dat op de gas- levering aan Heemstede verlies werd geleden. Men ging daarbij echter uit van de kosten van het menggas, d.w.z. de gemiddelde kosten van het door Hoogovens aan Haarlem geleverde gas en het door het energiebedrijf van Haarlem geproduceerde gas, welke kosten belangrijk hoger liggen dan die van het Hoogovengas. Het door Haarlem ingenomen standpunt betekent, dat een vergelijking van de prijs van het gas volgens de oude en de te sluiten overeenkomst over de maand juli 1965 een verhoging te zien geeft van 8,99 cent tot 11,68 cent per m:!; een verschil derhalve van 2,69 cent per m3. Rekening houden- de met de overschakeling op aardgas, welke gemiddeld medio april 1966 tot stand zal komen, komt deze kostprijsverhoging over een periode van QVz maand in totaal neer op een bedrag van rond 200.000, Wij hebben het niet opportuun geacht deze lastenverzwaring door een tariefsverhoging voor de afnemers te compenseren, enerzijds doordat wij met het standpunt van het gemeentebestuur van Haarlem met betrekking tot de gasprijs te laat in kennis werden gesteld om een dergelijke verhoging tijdig te effectueren, anderzijds omdat nog slechts betrekkelijk korte tijd rest tot de overgang van stadsgas op aardgas tot stand zal zijn gekomen. In de gegeven omstandigheden zal er dus rekening mede dienen te wor- den gehouden dat de rekeningen van het gasbedrijf over de jaren 1965 en 1966 een nadelig saldo te zien zullen geven, dat eventueel zal behoren te worden gedekt uit de gemeentelijke saldi-reserve. Tegen deze wijze van dekking der verliezen zal naar onze mening geen bezwaar behoeven te be- staan wanneer in aanmerking wordt genomen, dat in voorafgaande jaren de vaak ruime winsten der bedrijven aan deze reserve ten goede zijn ge- komen. Voor wat betreft de inhoud van nevensgaande overeenkomst nog het volgende. In een afzonderlijk stuk stellen wij U voor medewerking te verlenen aan de oprichting ener naamloze vennootschap, welke zich in verband met de komende distributie van aardgas ten doel stelt de inkoop, berging en door- verkoop van gas aan haar aandeelhouders, zijnde de gemeente Haarlem en de gemeenten, welke tot dusverre hun gas van Haarlem betrekken. Met de omschakeling op aardgas in deze gemeenten zal vermoedelijk 2% jaar ge- moeid zijn. Zodra nu de bedoelde vennootschap tot stand zal zijn geko- men, waarbij als streefdatum 1 januari 1966 wordt aangehouden, zal deze vennootschap het stadsgas gedurende de totale ombouwperiode tegen de kostende prijs van het gemeentelijk energiebedrijf van Haarlem betrekken.

Raadsnotulen Heemstede | 1965 | | pagina 23