37 2e afd. 24 februari 1966 DEELNEMING IN HEX MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL DEK CENTKALE IJKINKICHTING VOOR ELEKTRICITEITSMETERS N.V. Heemstede, 16 februari 1966. Aan de Raad, Tot dusverre werd door het elektriciteitsbedrijf weinig' gedaan aan het onderhoud van de kWh-meters ten huize van de verbruikers en werden controles op deze meters tot een minimum beperkt. De ervaring heeft geleerd, dat in de loop der jaren door slijtag'e en droog- lopen van de lagers de wrijving van de meetschijf toeneemt, waardoor de meters geleidelijk minder g'aan aanwijzen. Anderzijds neemt de magmetische veldsterkte van de remmagneten geleidelijk af, waardoor de meter weer iets sneller gaat lopen. Aangenomen werd, dat beide invloeden elkaar nage- noeg opheffen en dat het daarom voordeliger was om de minimale afwijking in de aanwijzing te aanvaarden dan te werken met goed onderhouden en periodiek geijkte meters. De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland acht het evenwel noodzakelijk, dat bij het meten van de verbruikte elek- trische energie de grootst mogelijke zorgvuldigheid betracht wordt en het periodiek onderhouden en herijken van de meters op vrijwillige basis wordt ingevoerd. Gevreesd wordt, dat anders dwangmaatregelen door de dienst van het ijkwezen getroffen worden, die veel kostbaarder kunnen zijn. In de begroting van het elektriciteitsbedrijf voor 1966 werd daarom onder volgno. 12 van de gewone dienst een bedrag van f 16.500,uitge- trokken voor het periodieke onderhoud en de controle der meters. De voor de gemeente minst kostbare oplossing is het voorbeeld van vele andere gemeenten te volgen en deze werkzaamheden op te dragen aan de Centrale IJkinrichting voor Elektriciteitsmeters N.V., gevestigd te Borculo. Daartoe dient de gemeente in het maatschappelijk kapitaal dezer vennoot- schap deel te nemen voor een bedrag dat afhankelijk is van het aantal te behandelen meters. Op de aandelen werd laatstelijk een dividend uitgekeerd van 4 De meters zullen door de IJkinrichting eens per 10 jaar worden gerevi- seerd en opnieuw geijkt. De levensduur van de meters kan gesteld worden op 40 jaar. Uitgaande van een totaai aantal elektriciteitsmeters van 8000, betekent dit dat jaarlijks 200 meters vernieuwd dienen te worden en 600 gereviseerd. Hiervoor is een deelneming in het maatschappelijk kapitaal der vennootschap noodzakelijk tot een bedrag van f 4.000,(40 aandelen f 100,nominaal). De jaarlijkse revisie- en ijkkosten bedragen: vastrecht 8000 meters f 0,60 f 4.800, behandeling 720 eenheden f 8,50 6.120,' f 10.920,— Er is gerekend met ,,eenheden" in plaats van meters, omdat de revisering van 3-fase meters, dubbeltariefmeters en muntmeters meer kost dan die van enkeltariefmeters. Naar raming kan gemiddeld gerekend worden met 1,2 eenheden per te reviseren meter. Bij de hierboven genoemde bedragen komen dan nog de kosten voor het wegnemen en herplaatsen der meters en de transportkosten, welke in totaal worden geraamd op f 3.500,

Raadsnotulen Heemstede | 1966 | | pagina 35