100 4e afd. 1 september 1966 een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, als bedoeld in artikel 24 van de wet g'emeenschappelijke regelingen, genaamd ,,Centrale Coördinatie- commissie luchtverontreiniging Noordzeekanaalgebied". Deze centrale coör- dinatiecommissie zal bestaan uit ten hoogste 9 leden, waartoe in elk geval zullen behoren: a. één lid, vertegenwoordigende het college van gedeputeerde staten van Noord-Holland b. twee leden, vertegenwoordigende het college van burgemeester en wet- houders van Amsterdam; c. één lid, vertegsnwoordigende de Zaanstreek; d. twee leden, van wie één is aangewezen door de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen en één door de gemeente Haarlem, tezamen ver- tegenwoordigende Noord- en Zuid-Kennemerland. Het komt ons voor, dat deze samenstelling alleszins bevredigend moet worden geacht. Wij menen, wat de ontworpen gemeenschappelijke regeling betreft, hier- mede te mogen volstaan. Wel willen wij er nog met nadruk op wijzen, dat met opzet niet is gestreefd naar perfectie, maar dat is getraeht te komen tot een samenwerkingsregeling, welke de mogelijkheid opent om op korte termijn te beginnen met de tenuitvoerlegging van een meetprogramma. Wij menen overigens u te mogen verwijzen naar de voor uw leden ter inzage gelegde stukken. Met betrekking tot de metingstechniek en de opstelling van de meet- punten willen wij u nog het volgende mededelen. Het is de bedoeling, dat het meetnet in eerste aanleg ca. 35 meetpunten zal omvatten, n.l. 17 in Noord- en Zuid-Kennemerland, 8 in Amsterdam, 8 in de Zaanstreek, als- mede 2 referentiepunten, zijnde de punten, welke bedoeld zijn voor het vast- stellen van de nul-waarde. Binnen het gebied van deze gemeente is één meetpunt gedacht, namelijk in het politiebureau. Van belang is in dit verband nog dat met betrekking tot de bediening van de meetpunten een zo groot mogelijke efficiency is nagestreefd. Daarom is zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij de bestaande toestand en zijn meetpunten zoveel mogelijk gedacht in publieke gebouwen als scholen, kerken, politiebureaux e.d., met het doel de bediening waarvoor slechts een korte instructie nodig is, te doen geschieden door een of meer leden van het reeds ter plaatse aanwezige personeel. Wij kunnen met betrekking tot de techniek van het meten tenslotte nog mededelen, dat gekozen is voor de para-rosanilinemethode. Deze methode wordt in Amsterdam reeds enige jaren met succes toegepast en ook het eerlang in werking te stellen landelijke meetnet zal volgens deze methode worden ingericht. Het is de bedoeling, dat de meetresultaten zullen worden verwerkt door de geneeskundige dienst te Amsterdam en door de keuringsdiensten van waren te Haarlem en te Alkmaar. Het zal u duidelijk zijn, dat in de besprekingen, zowel van de bestuur- lijke werkgroep als van de kring van de samenwerkende gemeenten, de verdeling van de financiële lasten een belangrijke rol heeft gespeeld. Hoe- wel op het eerste gezicht een verdeling naar het inwonertal het meest voor de hand ligt, is toch wel gebleken, dat daartegen toch ook bedenkingen kunnen worden ingebracht. Zo rees bijvoorbeeld de vraag, of het niet redelijk zou zijn op enigerlei wijze in de kostenverdeling te verdisconteren de mate, waarin door de op het grondgebied van een bepaalde gemeente aanwezige verontreinigingsbronnen aan de algemene verontreiniging wordt bijgedragen. Op zichzelf lijkt een dergelijke benadering niet onredelijk, doch daar-

Raadsnotulen Heemstede | 1966 | | pagina 8