13 Inleiding bouwverordening voorschriften moet bevatten. Alle bepalingen van de bouw- verordening welke onder deze groepen moeten worden gerangschikt steunen derhalve op de Woningwet. Zo vormt artikel 3, lid 1, van de Woningwet, welk artikel bepaalt, dat de bouwverordening voorschriften omtrent het bou- wen van gebouwen bevat, de basis voor de bepalingen van hoofdstuk 3, voor zover deze bepalingen op het bouwen van gebouwen betrekking hebben. Bepalingen weike niet onder deze categorie vallen en evenmin onder een andere groep ten aanzien waarvan de bouwverordening ingevolge de Woning- wet voorschriften moet bevatten, steunen op artikel 168 van de gemeentewet. Als zodanige bepalingen kunnen worden beschouwd bijv. artikel 151, ingevolge welk artikel in het belang van de veiligheid de plicht tot aansluiting aan het elektriciteitsdistributienet kan worden opgelegd, en artikel 265, ingevolge welk artikel het oprichten van eigen antennes kan worden geweigerd, indien een gemeenschappelijke antenne is aangebracht. De bevoegdheid van de gemeenteraad om ten aanzien van het onderwerp waarin de Woningwet voor- ziet aanvullende voorschriften vast te stellen op grond van artikel 168 van de gemeentewet, is in artikel 107 van de Woningwet uitdrukkelijk gehandhaafd. Opgemerkt zij, dat de bepalingen welke steunen op de Woningwet aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zijn onderworpen. 4. Handhaving der bepalingen a. Het onderscheid in bepalingen van de bouwverordening die op de Woning- wet berusten en bepalingen die op de gemeentewet steunen, is vooral van belang voor de vraag, welke de sancties zijn bij overtreding van die bepa- lingen. Voor de strafbepalingen moest in het model-bouwverordening namelijk een onderscheid worden gemaakt tussen bepalingen die op de Woningwet en bepalingen die op de gemeentewet steunen, zulks omdat de maximumstraffen die de Woningwet kent, verschillen van de straffen die de gemeenteraad ingevolge de gemeentewet ten hoogste op overtreding van haar voorschriften kan stellen. In de inleiding tot hoofdstuk 11 is hierop nader ingegaan. Waar zulks ter vermijding van misverstand wenselijk bleek, is daarom in de toe- lichting bij de artikelen vermeld of en :n hoeverre een bepaling op de Woningwet dan wel op de gemeentewet berust. b. De nieuwe Woningwet kent aan de gemeentebesturen geen bevoegdheid tot politiedwang toe, zoals artikel 70 van de Woningwet van 1901 dat deed.

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 328