De bevoegdheid tot politiedwang, zowel die ter uitvoering van bepalingen van de Woningwet, als die ter uitvoering van op de Woningwet steunende bepa- lingen van of krachtens de bouwverordening, berust thans uitsluitend op artikel 152 van de gemeentewet. De bevoegdheid tot politiedwang ter uitvoering van op de gemeentewet steunende bepalingen van of krachtens de bouwver- ordening berust op artikel 210 van de gemeentewet. Deze bevoegdheid tot politiedwang, hetzij zij steunt op artikel 152, hetzij op artikel 210 van de gemeentewet, kan worden uitgeoefend onafhankelijk van het feit of overtreding van een zeker gebod of verbod der bouwverordening of van een krachtens deze verordening gestelde „nadere regel" of ,,nadere eis" strafbaar is gesteld; met andere woorden naleving van een zodanig voorschrift kan altijd worden afgedwongen, zij het dat ingevolge lid 2 van de artikelen 152 en 210 van de gemeentewet van deze bevoegdheid, spoed- eisende gevallen uitgezonderd, geen gebruik mag worden gemaakt dan nadat belanghebbende schriftelijk is gewaarschuwd. Welke weg zal worden gevolgd ter handhaving van de bepalingen, waarvan de overtreding strafbaar is gesteld, hetzij aanhangigmaking bij de rechter, hetzij toepassing van politiedwang, hetzij aanwending van beide middelen, zal van de aard der overtreding en van de omstandigheden afhangen. 5. Onderscheid tussen bepalingen voor tot bewoning bestemde gebouwen en voor andere gebouwen In de Woningwet wordt uitdrukkelijk een onderscheid gemaakt tussen voor- schriften, welke ten aanzien van alle gebouwen en voorschriften, welke bovendien ten aanzien van tot bewoning bestemde gebouwen moeten worden vastgesteld. In het model is hiermede rekening gehouden, doch daarnaast zijn tevens speciale voorschriften voor niet tot bewoning bestemde gebouwen ontworpen, zij het dat ten aanzien van deze gebouwen in het algemeen volstaan is met een summiere regeling. In de inleiding tot afdeling B van hoofdstuk 3 is dit nader toegelicht. Een toelichting tot het begrip „tot bewoning bestemd gebouw" vindt men in de wenk voor de toepassing bij artikel 1 van het model. Hoewel de Woningwet van het begrip „tot bewoning bestemd gebouw" geen omschrijving geeft, bleek daaraan voor de bouwverordening wel behoefte te bestaan. De omschrijving van het begrip en de daarbij gegeven toelichting kan 14

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 329