Bouwvoorschriften, voorkomen, ontmoette dit systeem voor de bouwverorde- ning verschillende bezwaren. Een van de bezwaren was dat de Normen niet in de verordening worden afgedrukt en het daarom aan twijfel onderhevig is of de justitiabelen geacht mogen worden kennis van de inhoud van die publikaties te dragen. Voorts werd het wenselijk geacht ook toekomstige wijzigingen van de Normen van toepassing te kunnen verklaren. Daarbij was echter de moeilijkheid dat het uit bestuurlijk oogpunt bezwaar ontmoet wijzigingen van in de bouwverorde- ning of de nadere regelen van toepassing verklaarde Normen te doen gelden zonder dat de gemeenteraad of burgemeester en wethouders over de inhoud van die wijzigingen hebben kunnen oordelen. Anderzijds zou dan, wanneer toekomstige wijzigingen van Normen niet reeds bij voorbaat van toepassing zijn verklaard, wijziging van Normen telkens wijziging van de bouwverordening of van de nadere regelen vereisen, indien men de nieuwe Norm van kracht wil doen zijn. Verder werd het als een bezwaar gevoeld, dat de Normen veelal niet geredi- geerd zijn in de scherp omlijnde vorm die voor voorschriften gewenst is, maar als richtlijnen en aanbevelingen. Wat het eerste bezwaar betreft mag worden verondersteld dat de Normen in de Nederlandse bouwwereld thans zozeer gemeengoed zijn geworden en OP 20 eenvoudige wijze verkrijgbaar zijn x), dat niet kan worden gesteld dat de belanghebbenden niet of bezwaarlijk kennis van de inhoud der Normen kunnen nemen. Voor de van toepassingverklaring der Normen is bovendien een zodanige vorm gekozen dat de Norm niet behoeft te worden geacht deel uit te maken van het betreffende voorschrift. Indien nl. de eis is, dat een bouwonderdeel ..doeltreffend" moet zijn, volgt daarop dat „aan deze eis van doeltreffendheid geacht wordt te zijn voldaan, indien wordt voldaan aan de betreffende Norm". Op deze wijze is ook voorkomen dat bij een nederlegging ter secretarie van de goedgekeurde verordening (art. 203 van de gemeentewet) en bij de mededeling aan de justitie (art. 206 van de gemeentewet) telkens het grote aantal der in de verordening genoemde Normen moet worden gevoegd. Aan de in de tweede plaats genoemde moeilijkheid is tegemoetgekomen door in de verordening de mogelijkheid te openen af te wijken van de met Door schriftelljke of telefonische bestelllng bij het Nederlands Normalisatie-instituut, afdellng Uitgeverlj, Laan van Meerdervoort 36, 's-Gravenhage, telefoon 070-330031. 18

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 333