Paragraaf 1Ruimten, die een woning moet omvatten en ligging en afmetingen van ruimten in gebouwen ARTIKEL 62 Toelichting op het ontstaan Lid 1, onder b. Hier is een aantal van drie kamers genoemd als minimum voor een woning voor een normaal gezin. Dat is dus een woning met twee slaapkamers. Het getal drie is genoemd om aan te geven, dat dit in het algemeen wel een verantwoord minimum wordt geacht. Dit houdt geenszins in, dat dit minimum voor elke gemeente zou moeten gelden. De statis- tisch vastgestelde gemiddelde gezinsgrootte in een gemeente zal bij de vast- stelling van het minimum mede in beschouwing moeten worden genomen. Voor het gehele land bedraagt dit gemiddelde op het ogenblik minder dan 4, hetgeen in de richting van een minimum van drie kamers wijst. In het zuiden van het land is de gemiddelde gezinsgrootte echter in het algemeen groter dan in het overige deel, terwijl ook elders plaatselijke verschillen zijn aan te wijzen. Dit zou een differentiatie per gemeente wettigen. Er zij echter met nadruk op gewezen, dat aan het in de bouwverordening genoemde mini- mum aantal kamers, dat een woning moet bevatten, geen overdreven waarde moet worden toegekend. Verreweg het grootste deel der woningen zal worden gebouwd in gebieden waarvoor een bestemmingsplan geldt en in de bij die plannen behorende bebouwingsvoorschriften kan de minimum-woninggrootte geheel bij de plaatselijke behoefte worden aangepast. Hierbij kunnen in één bestemmingsplan zelfs uiteenlopende minima worden genoemd, zodat per wijk of buurt een differentiatie kan ontstaan. In dat geval geldt de bouwver- ordening alleen voor de buiten het gebied van een bestemmingsplan te bouwen woningen. Wenken voor de toepassing Lid 1, onder a. Deze bepaling houdt in, dat een bij de woning behorende bedrijfsruimte het vereiste toegangsportaal kan vervangen. Ingevolge artikel 83 moet de woning dan een van de weg af bereikbare tweede toegang hebben. (Bijv. een van de weg af bereikbare keukendeur). Deze tweede toegang behoeft niet van een portaal te zijn voorzien. 76

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 391