Paragraaf 2. Fundering en bodemafsluiting ARTIKEL 157 Wenken voor de toepassing 'n hoofdzaak zijn twee methoden van funderen te onderscheiden: a. die waarbij het bouwwerk door de verbrede voet van de muren, door stroken van gewapend beton onder de muren of door een onder het gehele bouwwerk doorlopende plaat van gewapend beton rust op een al of niet kunstmatig verkregen voldoend draagkrachtige laag; b. die waarbij het bouwwerk steunt op een dieper gelegen grondlaag door middel van palen, putten, stiepen of poeren. Vooral bij de onder b genoemde methode komen vele systemen voor Elk daarvan kan, al naar de gesteldheid van de bodem, de aard van het bouw- werk en de ten dienste staande hulpmiddelen, bepaalde voordelen hebben. Om te beoordelen of de voorgenomen wijze van funderen in het betreffende geval voldoende is, kan het voor burgemeester en wethouders nodig zijn overlegging van gegevens omtrent de bodemgesteldheid te vorderen De mogelijkheid daartoe wordt geopend in artikel A 4, onder e, van de nadere regelen, bedoeld in artikel 15 (zie bijlage A). In bepaalde gevallen en bij be- Paalde systemen van funderen vordert de wijze van uitvoering bijzondere zorg- vuldigheid. De toelaatbaarheid van een zodanig funderingssysteem kan daarbij afhankelijk zijn van de waarborgen, die ten aanzien van deze bijzondere zorg- vuldigheid kunnen worden verkregen. Nadere eisen omtrent extra-toezicht bij heiwerk, laagdikte van aan te brengen zand, inwateren, aanstampen of intnllen van grondlagen e.d. kunnen daartoe nodig zijn. Het 3e lid opent de mogelijkheid tot het stellen van die eisen. ARTIKEL 158 Toelichting op het ontstaan Dit artikel bevat de materiële inhoud van artikel 9 van het Besluit Uniforme Bouwvoorschriften. Wenk voor de toepassing Lid 4- °m te beoordelen of de voorgestelde aanlegbreedte in het desbetreffen- 114

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 429