Constructle van bouwwerken de geval voldoende is, kan het nodig zijn overlegging van gegevens omtrent de bodemgesteldheid te vorderen. De mogelijkheid daartoe wordt geopend in artikel A4, onder e, van de nadere regelen, bedoeld in artikel 15 (zie bijlage A van de verordening). ARTIKEL 159 Toelichting op het ontstaan Het is niet mogelijk een voor het gehele land geldende minimum-aanlegdiepte te noemen. Deze wordt namelijk door verschiliende factoren bepaald, die plaatselijk kunnen variëren. De belangrijkste hiervan zijn: De geografische ligging. In het noorden en het oosten van het land is, in verband met de grotere vorstindringing door lagere temperaturen, in het algemeen een grotere aanlegdiepte nodig dan in het westen en zuiden. De grondgesteldheid. Indien in de zone, waarin de vorst kan doordringen, fijn zand, leemhoudend zand, leem, Iöss of zandige klei voorkomt, is een grotere aanlegdiepte vereist. De grondwaterstand. Het grondwater belemmert de vorstindringing. Bij een hoge grondwaterstand kan met een geringere aanlegdiepte worden volstaan. In verband met het voorgaande ware voor die gemeenten of delen van gemeenten waar deze laatste omstandigheid zich voordoet of waar de bovenste grondlagen sterk waterhoudend zijn, een minimum-aanlegdiepte van 55 60 cm voor te schrijven; voor de gemeenten of delen van gemeenten waar de eerste of de tweede omstandigheid zich voordoet een minimum aan- legdiepte van 65 70 cm of meer. In sommige gemeenten wordt bovendien voor onmiddellijk aan de weg gren- zende funderingswanden nog een grotere aanlegdiepte geëist in verband met het verzakken van straten of ontgravingen langs deze muren voor kabels e.d. Of deze eis moet worden opgenomen hangt af van plaatselijke omstan- digheden. Wenk voor de toepassing Lid 1. Een betonplaat, welke zonder meer op de grondslag wordt gestort en welke wanden van een bouwwerk draagt, is ook een fundering op staal en zal derhalve van vorstranden tot de nodige diepte moeten zijn voorzien, indien de aanlegdiepte van de betonplaat zelf geen vorstvrijheid waarborgt. 115

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 430