Bij het toepassen van vorstranden moet in het bijzonder aandacht worden besteed aan de mogelijkheid van ontgravingen langs de rand. ARTIKEL 160 Wenk voor de toepassing Bij het verwerken van hout in funderingen ware bij voorbaat rekening te houden met dalingen van de grondwaterstand, voor zover bij het verlenen der vergunning bekend is, dat dalingen kunnen worden verwacht. De mogelijkheid dat dalingen van het grondwaterpeil zullen voorkomen is bijvoorbeeld aanwezig in: a. gebieden waar herverkaveling zal plaats vinden; b. polders; c. gebieden die grenzen aan watergebieden, waarvan inpoldering is te ver- wachten; d. laagveengebieden, waarin wijziging van het grondwaterpeil gelijke tred houdt met de voortdurende bodemdaling; e. gebieden langs kanalen. ARTIKEL 161 Toelichting op het ontstaan Voor de bepaling van de toelaatbare belasting van heipalen wordt vaak gebruik gemaakt van heiformules. Het draagvermogen van een paal wordt dan afhankelijk gesteld van de zakking van de paal bij de laatste slagen van het heiblok. Ofschoon dergelijke formules, wetenschappelijk gezien, aanvechtbaar zijn, kunnen zij, mits gebaseerd op de ervaringen in een gebied met weinig varierende bodemgesteldheid, van nut zijn. Een voor het gehele land geldende heiformule kan met worden gegeven. Indien een gemeente echter meent te beschikken over een voor die plaats bruikbare heiformule kan deze als basis voor de beslissingen worden gebezigd. Wenk voor de toepassing Lid 1. Bij het vaststellen van de vereiste minimum lengte van funderingspalen men zich zoveel mogelijk laten leiden door wetenschappelijke onderzoe- 116

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 431