roetzakken of roetladen noodzakelijk zijn omdat anders het rookkanaal of een gedeelte ervan niet voldoende toegankelijk zou zijn voor veegdoeleinden of de goede werking van het kanaal zou kunnen worden belemmerd door roetophoping. Bij buitendaks slecht toegankelijke rookkanalen en bij rook- kanalen met flauw hellende of horizontale verslepingen dient daarom aan- dacht te worden geschonken aan het aanbrengen van veegluiken en bij rookkanalen, beginnende bij een stookgat bestemd voor de aansluiting van een horizontale kachelpijp (dus een stookgat in een verticale wand), aan het aanbrengen van een roetzak of een roetlade. Lid 5. Deze vrijstelling is bedoeld voor stookgaten voor centrale verwar- mingskachels en voor stookgaten voor open haarden. ARTIKEL 214 VVenken voor de toepassing Lid 1. Aan de eisen van dit lid kan, voor wat betreft schoorstenen in metselwerk, geacht worden te zijn voldaan, indien de wanden van deze schoorstenen een dikte hebben van ten minste 8 cm en vol en zat in metsel- verband zijn opgetrokken. Een en ander behoudens het bepaalde in artikel 217 (centrale verwarmingsschoorstenen en schoorstenen voor bedrijfsinstallaties). Aan de eis van onbrandbaarheid en hittebestendigheid voldoen voorts o.a. schoorstenen van beton of keramisch materiaal. Een voldoend isolerend vermogen tegen warmtedoorgang om brandgevaar en hinder te voorkomen en voldoende weerstand tegen mechanische beschadiging zal echter bij keramisch materiaal in vele gevallen pas zijn bereikt, indien een omman- teling (bijvoorbeeld van metselwerk dik 51/2 cm) is aangebracht, of wat de warmte-isolatie betreft, een ongeventileerde spouw aanwezig is. Inwendig vergiaasd keramisch materiaal heeft geen voldoend vochtabsorberend ver- mogen en zal dus slechts daar toepassing kunnen vinden waar ingevolge lid 4 vrijstelling van de desbetreffende eis is verleend. Lid 2. Voor de wanden van deze rookkanalen, die aan hoge eisen van rook- dichtheid moeten voldoen, moeten ôf elementen worden gebruikt die alle kanalen bevatten öf moet een monoliet-constructie voor het gehele kanaal worden gekozen. Lid 4. De vrijstelling is o.a. bedoeld voor schoorstenen van verwarmingsin- stallaties van kassen. 136

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 451