Bijzondere bepalingen Paragraaf 1: Bijzondere brandveiligheidseisen Inleiding In afdeling C van dit hoofdstuk (constructie van bouwwerken) zijn achter- eenvolgens voor wanden, vloeren, daken, trappen, kanalen en kokers, afhan- kelijk van de plaats waar ze worden toegepast of het doel waarvoor ze dienen, brandveiligheidseisen gesteld. Afdeling B van ditzelfde hoofdstuk (inrichting van gebouwen) stelt daarnaast een aantal eisen omtrent vlucht- wegen bij brand, terwijl de in die afdeling gestelde eisen omtrent de breedte van gangen, trappen en hellingbanen en de aan- en optrede van trappen mede het veilige ontkomen uit een gebouw bij brand mogelijk maken. Het totaal van deze eisen geeft echter voor gebouwen waarin zich grote aan- tallen mensen tegelijk kunnen bevinden of voor gebouwen met een bestem- ming, die verhoogd brandgevaar meebrengt of voor gebouwen waarin zich mensen bevinden die zich minder gemakkelijk kunnen verplaatsen, nog niet voldoende veiligheid. Voor deze gebouwen moet boven de vorengenoemde eisen nog een aantal eisen kunnen worden gesteld, die meer speciaal het beperken van brand, het veilig ontkomen bij brand en het bestrijden van brand beogen. Als voorbeelden van gebouwen, waarin zich grote aantallen mensen tegelijk kunnen bevinden, mogen worden genoemd logiesgebouwen, ziekenhuizen, scholen, theaters, bioscopen en warenhuizen. Gebouwen met een bestemming, die verhoogd brandgevaar meebrengt, zijn bijvoorbeeld boerderijen en stal- len, garages, pakhuizen en sommige soorten fabrieken en werkplaatsen. Ge- bouwen waarin zich mensen bevinden die zich minder gemakkelijk kunnen verplaatsen, zijn bijvoorbeeld bejaardentehuizen. Het zou aanbeveling ver- dienen, indien voor elk van deze soorten gebouwen een aantal aanvullende regelingen voor een verhoging van de brandveiligheid zou kunnen worden gegeven. Tot nu toe is deze materie echter nog niet in voldoende mate in bruikbare richtlijnen neergelegd. Het Nederlands Normalisatie-instituut heeft in de serie ..Richtlijnen voor brandbeveiliging" tot nu toe uitgegeven richt- Üjnen voor logiesgebouwen in ten hoogste zes bouwlagen en richtlijnen voor bovengrondse garages en herstelinrichtingen voor motorvoertuigen in niet meer dan één bouwlaag. Het lijkt daarom thans beter om deze materie 151

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 466