Bijzondere bepalingen Hetzelfde geldt ten aanzien van eisen krachtens het Brandveiligheidsbesluit Bijzondere Gebouwen (K.B. van 4-7-1963, Stbl. nr. 347). Lid 1, onder a. Deze eisen kunnen mede de rook- en gasafvoerkanalen, de stookplaatsen en de opstelling van verwarmingsketels en ketels voor de op- slag van vloeibare brandstof betreffen. (Richtlijnen hiervoor treft men aan in NEN 3028). Lid 1, onder b. Bij het stellen van de eis, dat een brandmeldingsinstallatie met de centrale brandweerpost moet zijn verbonden, kan buiten beschouwing worden gelaten of van gemeentewege voor een dergelijke verbinding retri- butie wordt geheven. Een brandmeldingsinstallatie kan verschillende vormen hebben, zoals huistelefoon of met de hand te bedienen meldingsknoppen of volledig automatische melders. Voor gebouwen met grote historische waarde, die 's nachts verlaten zijn, verdient de laatste vorm de voorkeur. Lid 1, onder c. In NEN 3081 (Richtlijnen voor de brandbeveiliging van logies- gebouwen) zijn enkele suggesties gedaan voor de verdeling van een gebouw in onderling brandwerend gescheiden sectoren. Voor andere soorten ge- bouwen kan dienovereenkomstig worden gehandeld. Lid 1, onder d en e. Op grond van deze beide bepalingen kunnen al of niet aan het waterleidingnet aangesloten natte of droge blusleidingen, sprinkler- installaties e.d. worden geëist. Lid 1, onder f. Deze eis dient slechts te worden gesteld, indien grote hoeveel- heden bluswater nodig kunnen zijn en deze niet in de onmiddellijke omgeving zijn te vinden. Lid 1, onder h. Hier is mede gedacht aan hoge gebouwen (meer dan 12,5 m. boven peil), waarbij het nodig kan zijn, dat het gebouw rondom bereikbaar is. Lid 2, onder c. Voor ziekenhuizen, theaters, bioscopen, warenhuizen en andere grote gebouwen, waarin zich grote aantallen mensen kunnen bevinden die met de situatie in het gebouw onbekend zijn, ware een onafhankelijk van de normale eiektriciteitsinstallatie functionerende noodverlichtingsinstallatie te verlangen. Lid 2, onder d. Hier is ios van de in lid 1, onder b, bedoelde brandmeldings- installatie gedacht aan een installatie die de gebruikers van het gebouw kan alarmeren. De installatie kan in zijn eenvoudigste vorm bestaan uit alarm- 153

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 468