Wegen Inleiding a. Vergunning voor wegaanieg De vraag is besproken of de bouwverordening een regeling zou moeten bevatten voor de aanleg van wegen door particulieren, zoals die thans in vele bouwverordeningen voorkomt. In beginsel is de bouwverordening wel de aangewezen plaats voor een regeling van de aanleg van wegen, voor zover het zgn. bouwstraten betreft. De vraag was echter of hieraan nog behoefte zou bestaan, indien, overeenkomstig artikel 10 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, voor het gehele gebied van de gemeente, dat niet tot de bebouwde kom behoort, een bestemmingsplan zou zijn vastgesteld en of de regeling dus meer zou kunnen zijn dan een regeling, die slechts tijdelijk van belang zou zijn. Dit zou afhankelijk zijn van de beantwoording van de vraag hoever een regeling van een (aanleg)vergunning voor de aanleg van wegen bij een bestemmingsplan op grond van artikel 14 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zou kunnen gaan ten aanzien van de eisen, waaraan moet worden voldaan om de vergunning te kunnen verkrijgen. Wat dit betreft mag worden opgemerkt, dat op grond van artikel 14 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening het verplicht stellen van een aanlegvergun- ning voor de uitvoering van bepaalde werken of werkzaamheden bij een bestemmingsplan alleen kan geschieden om te voorkomen, dat een terrein minder geschikt wordt voor de verwerkelijking van de daaraan bij het plan gegeven bestemming of ter handhaving van een verwerkelijkte bestemming, terwijl de vergunning ingevolge artikel 44 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening alleen mag en moet worden geweigerd, indien het werk of de werkzaamheid in strijd zou zijn met een bestemmingsplan of de krachtens zodanig plan gestelde eisen. Het lijkt niet aannemelijk, dat op grond van deze bepaling aangenomen, dat onder de genoemde werken of werkzaamheden ook wegen of de aanleg van wegen vallen bij een bestemmingsplan bepalingen kunnen worden opgenomen op grond waarvan de aanlegvergunning voor de aanleg van wegen afhankelijk wordt gesteld van het voldoen aan bepaalde eisen, die de gemeente ten aanzien van wegen in het algemeen of ten aanzien van de desbetreffende weg in het bijzonder meent te moeten stellen, zoals eisen ten 169

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 484