Wegen veelal moeilijk zijn onderscheid te maken tussen wegen waaraan mag worden gebouwd en andere wegen. In het bovenstaande is er van uitgegaan, dat de aanleg van wegen in een gemeente in beginsel door particulieren kan geschieden. Het is echter ook mogelijk een regeling te ontwerpen, zoals die in verschillende gemeenten reeds bestaat, ingevolge welke het aan particulieren is verboden wegen aan te leggen. In dat geval doen zich uiteraard bovengenoemde probiemen niet voor. Voor de landelijke model-bouwverordening is dit laatste geval buiten beschouwing gelaten. (Zie hierna onder d). b. Verhaal van de kosten van wegaanleg De wet voorziet langs twee wegen in de mogelijkheid van verhaal van kosten van werken van openbaar nut, welke zijn gemaakt in het belang van de be- bouwing van gronden. In de eerste plaats bepaalt artikel 42 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, dat de gemeenteraad een verordening vaststelt, waarin de voorwaarden worden vastgelegd, waaronder de gemeente medewerking zal verlenen aan de exploitatie van gronden, die in de naaste toekomst voor bebouwing in aanmerking komen (exploitatieverordening) en in de tweede plaats brengt artikel 39 van de Overgangswet ruimtelijke ordening en volks- huisvesting wijziging in de bepalingen der gemeentewet omtrent plaatselijke belastingen door invoering van een bouwgrondbelasting, welke kan worden geheven indien door of met medewerking van het gemeentebestuur voor- zieningen van openbaar nut zijn getroffen, waardoor gronden geschikt of beter geschikt voor bebouwing zijn geworden, voor zover de aan deze voorzienin- gen verbonden kosten niet krachtens overeenkomst aan de gemeente zijn of worden voldaan. De bepalingen vuilen elkaar derhalve aan. De exploitatieverordening zal, op de v°et van de reeds lang in gang zijnde ontwikkeling, bepalingen inhouden omtrent afstand van grond aan de gemeente en het aandeel in de kosten van voorzieningen van openbaar nut dat ten laste wordt gebracht van de gronden die door deze voorzieningen worden gebaat en de wijze waarop deze kosten °ver de genoemde gronden worden omgeslagen. Deze verordening en de op grond daarvan te sluiten overeenkomsten tussen gemeente en bouwexploitan- ten is van bijzonder belang, indien de gemeente niet zelf in het bezit is van 171

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 486