9rond - een situatie die ook kan voordoen indien de gemeenten een actieve grondpolitiek voeren en gebouwd wordt aan wegen die nog niet aan alle door de raad gestelde eisen voldoen. Het aangaan van een exploi- tatie-overeenkomst opent dan voor burgemeester en wethouders de mogelijk- he.d een bouwvergunning te verlenen op grond van het feit dat door het sluiten der overeenkomst de totstandkoming van de weg overeenkomstig de eisen voldoende is verzekerd. De wettelijke verankering van de exploitatie- verordenmg op de wijze als thans geregeld biedt derhalve met de bepalinqen douwverordening omtrent het bouwen aan een weg een uitgangspunt voor een verantwoorde en redelijke toepassing van de mogelijkheid tot het verhaal van kosten van werken van openbaar nut. Indien echter de wegaanleg en in het algemeen het voor exploitatie gereed- maken der gronden vooraf is gegaan aan de bouw zal de gemeente geen weigenngsgrond aantreffen in de bouwverordening, die het mogelijk maakt bouw °P te houden totdat een overeenkomst is gesloten. Een weigerings- grond d|e d't met zoveel woorden wel zou regelen, is in de Tweede Kamer bij behandelin9 van de Woningwet wel gesuggereerd, doch door de Minister met geaccepteerd. Het onder de Woningwet 1901 in de jaren na 1945 door sommige gemeenten in de bouwverordening opgenomen voorschrift dat als e,s waaraan de weg moet voldoen in feite de voorwaarde van een betaling m de gemaakte kosten van wegaanleg stelde, is door de Kroon afgewezen bij toets'n9 ven een dergelijk voorschrift in de bouwverordening van de qe- meente Nieuwer-Amstel (thans Amstelveen) aan de Woningwet 1901. Indien de weg reeds aan alle eisen voldoet zal dus de bouwgrondbelastinq de grondslag moeten vormen voor het verhaal van de kosten van bouwrijp maken enz. Te zamen vormen beide mogelijkheden de grondslag tot toerekening van deze kosten op een wijze, waarvan de redelijkheid gewaarborgd wordt door de e.s van goedkeuring der exploitatieverordening door Gedeputeerde en van de boiiwgrondbelasting-verordening door de Kroon. Voor zover te voorzien is dat een bepaald complex gronden gedeeltelijk be- bouwd zal worden aan wegen die reeds aan alle eisen voldoen, gedeeltelijk aan we9en die no9 volledig zijn aangelegd, verdient het overweging na te gaan of er geen reden is voor het gehele complex één zelfde methode van kostenverhad toe te passen. Dit zou dan inhouden dat men een bouwgrond- elasting heft, nadat de aanleg of verbetering van de weg(en) voltooid is. 172

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 487