Wegen c. Uitwegen Er s ook onderzocht of het aanbeveling zou verdienen om in de model- verordening een regeling voor de uitwegen op te nemen. Hiertoe werd wel aanleiding gezien, omdat het maken en hebben van een uitweg vaak nauw verband houdt met het oprichten van een bouwwerk. Bij het ontwerpen van een regeling, die in de bouwverordening ondergebracht dus een publiekrech- telijk karakter zou hebben, werden ernstige moeilijkheden ondervonden. Eén van deze moeilijkheden was, dat niet volstaan zou kunnen worden met het geven van voorschriften voor nieuwe uitwegen, doch dat de regeling zich ook zou moeten uitstrekken tot de bestaande uitwegen en dan niet alleen de uitwegen van terreinen, waarop gebouwen staan, doch ook de uitwegen van onbebouwde terreinen, zulks in verband met een mogelijke toekomstige bebouwing van die terreinen en het zwaardere gebruik dat dan van die uitwegen wordt gemaakt. Een regeling, die aandacht besteedt aan alle aspec- ten en bovendien objectieve maatstaven bevat om het gebruik, dat van een uitweg wordt gemaakt, vast te stellen, zou zeer omslachtig worden, terwijl vrûag mocht worden gesteld of voldoende gemeentebesturen met een dergelijke model-regeling gebaat zouden zijn. De meeste gemeentebesturen weten zich, veelal met behulp van hun privaatrechtelijke bevoegdheden, uit- stekend te redden voor wat betreft het weren van uitwegen op daarvoor ongeschikte plaatsen, zodat de commissie heeft besloten een model-publiek- rechtelijke regeling voor uitwegen voorshands achterwege te laten. Indien e toekomst leert, dat aan een dergelijke model-regeling grote behoefte be- staat, zou het onderwerp altijd nog apart kunnen worden geregeld. d Mödei-hefjBÜngen voor de aanleg van wegen voor gemeenten, waarin die aanleg uitsluitend van gemeentewege plaats vindt De voorschriften inzake de aanleg van wegen, zoals deze in de onderhavige afdeling A van hoofdstuk 4 voorkomen, kunnen alleen in de bouwverordening van die gemeenten worden opgenomen, waarin het regel is, dat ook particu- lieren wegen (bouwstraten) aanleggen. De gemeenten, waarin de aanleg van wegen uitsluitend of in hoofdzaak van gemeentewege plaatsvindt, hetgeen m het algemeen de grotere gemeenten zijn, zullen zelf een daarop afgestem- 173

Raadsnotulen Heemstede | 1967 | | pagina 488